Views:
214

Передмова

На природу з ночівлею, я мріяв давно. Згадалися ще дитячі походи, на річку Іпуть, з батьками і друзями, де ми за 3 дні жили в наметах, на острові, і ловили за допомогою підводної рушниці сомів. Нічні вилазки, потайки від батьків, щоб скупатися в теплій і від того паряться річці (пам’ятаєте, народні казки з молочними ріками і кисільними берегами), самої води не було видно, тільки білий пар і темні силуети берегів, а ще багато-багато інших пригод на свіжому та вільному повітрі природи. Але то було в безтурботному дитинстві, а зараз… А зараз, було ось що — подивившись на себе в дзеркало, я побачив животик, щоправда, поки ще, середніх розмірів, серйозне, з відбитком маленького держслужбовця особа, згадав і про немолодому віці і як-то додалося скепсису. А ще, але трохи пізніше, потім, я згадав про кредит на квартиру, невеликій зарплаті, дітей, сім’ї і, звичайно, про купівлю спорядження. От і все. На цьому мою розповідь, можна було б і закінчити. Адже так, ледь розпочавшись, закінчуються багато — корисні починання в нашому житті.

Але не все так просто. Ідея, одного разу виникнувши в голові будь-якого хомо — сапієнса здатна штовхати його на великі звершення і в основі її лежить мотив, а мотив як раз був. Ми не народилися, щоб вічно жити в рукотворних печерах, прикритих шпалерами, фарбою або який — небудь пластикової нісенітницею. Людина завжди прагнула до свободи, причому, абсолютно у всьому. У гонитві за свободою комфорту ми забуваємо про те, що платимо за неї не тільки фінансами, часом і силами, а чимось більш важливим і цінним. Людині необхідний розумний баланс, рівновага, якщо хочете, який ми втрачаємо, в нескінченній суєті повсякденних справ. Ось, як раз, рівноваги давно вже не було. Але в цей раз, два одвічних ворога — розум і романтичний авантюризм, об’єдналися в союзники і — перемогли, рішення було прийнято, ідея стала матеріалізуватися у реальні справи.

Вибір маршруту

Отже, з мотивами і цілями розібралися, тепер треба подумати над реалізацією плану. Як зробити так, щоб похід був успішним для всіх учасників і виправдав романтичні надії?

Ну ось, приблизно так… Звичайно, хочеться виглядати правильним і розумним, але я не буду обманювати читача. Зовсім не красиво писати про те, чого насправді не було. Можна злегка прикрасити, але тільки злегка. Писати не правду і вигадувати – погано, це обман. Робити я цього не буду. Писати треба чесно і від душі. Все просто. Так що все, що шановний читач прочитає не вигадка і не збірний розповідь з різних походів. Втім, самі туристи, напевно, підтвердять, що пригод і несподіваних поворотів подій вистачає завжди і з лишком. Рідкісний похід буває нудним і не цікавим.

Так ось — як правильно підходити до вибору маршруту, я прочитав набагато пізніше численних похідних днів, до повного сором за свою безвідповідальність перед дитиною. Насправді, нічого з теорії я не знав. Я не знав, що маршрут повинен бути побудований цікаво і правильно, відповідати силам і досвіду групи. Продумувати треба оснащення і техніку безпеки, а у керівника, яким за батьківським статусом я був, повинна бути тактична підготовка. Я не знав і діяв з досвіду, накопиченого в походах вихідного дня. В голові був невловимий, в частині раціональної конкретності, романтичний образ, який хотілося реалізувати.

Перший етап маршруту, що пролягав між двома однойменними зупинками, одна по залізничній лінії – ст. Терюха, друга по автомобільній, відстань між ними — до 8 кілометрів. Від Гомеля кілометрів 30. Добиратися на точку старту планували на приміському дизель — поїзді, їхати хвилин 40. Місце, не покинута і не скривджене природою. На маршруті ліс, маленькі, ще живуть села, дачі, чоловічий монастир на місці колишнього піонерського табору, струмок, перетворилася, за ці кілометри, не більшу річечку. Якщо не помиляюся, з тією ж назвою. На цьому етапі, нічим від походу вихідного дня не відрізняється, і, мабуть, саме тому правильно спланованого, зійти з маршруту можна було в будь-який момент і в будь-якому напрямку. Планувалася одна коротка зупинка для сніданку і працює, по завершенню першого етапу. Відстань не велика, посильну, в два рази менше звичайного вихідного походу.

Для повноцінного походу потрібен був наступний етап. Спланований він був безвідповідально. Йти треба було від зупинки, на автомобільній гілці, через селище міського типу, до будь-якої, підходящою стоянки біля водойми, у бік річки Сож. До стоянки — поняття широке. Конкретної кінцевої точки — ні, проміжних – теж не обрані, місця не знайомі. По мірі виконання задуманого – віддаляючись від обжитих місць, ми втрачали можливість планового сходження з маршруту. Тобто ми йшли в нікуди! Але мене це не насторожувало. Мені потрібен був другий етап. На що я сподівався?

Спорядження

Наступною справою необхідно закупити спорядження. Оскільки на якісне спорядження грошей не було, то потрібен бюджетний варіант. Хоча, звичайно, економія в цьому питанні останнє справу і, не раз буде згадуватися вже в процесі походу.

Походивши, тиждень по магазинах, був обраний, дуже і дуже, дешевий варіант намету, природно китайської. Невеликий, двомісної, з армованим дном, добре проклеєними і прошитими швами (зразок і були міцні нитки), москітними сітками, двома пластиковими дугами, кілочками в мішечку, кишеньками, в загальному хороший за запевненням продавця — заводський комплект, а судячи по дрібницях, я б навіть сказав акуратний. Правда був великий мінус, про який я тоді не знав — палатка була одношарова. Ні, воду в дощ, вона, звичайно, не пропустить, якщо зроблена на совість, але конденсат, а може і легкий дощик, до ранку, всередині намету забезпечить. Ну, за не знання б’ють відчайдушно, втім, про все по порядку. Головним плюсом і перевагою намету було вага – близько 2 кілограм або трохи більше, що є найважливішим, після надійності, якщо похід планується дійсно піший.

Наступним, важливим і цікавим для мене, придбанням був – рюкзак. Оскільки з радянських часів, крім брезентового рюкзака, я нічого не зустрічав, то його придбання заздалегідь розбурхувало купівельний інтерес. Не дивлячись на інтерес — вибір був не великий, але як потім виявилося — цілком, навіть вдалий. На полиці стояло кілька рюкзаків, з найбільших – один, літрів на 120, він-то мені і потрібен.

Я зняв його з полиці, не знайомого, чомусь сильно кудлатого і від того не зрозумілого. На ньому було безліч звисаючих ремінців, систем кріплень і кишеньок. В цей момент я пообіцяв собі, що поки не розберуся з призначенням навіть самого маленького ремінця — рюкзак з рук не випущу. За моїми відчуттями огляд зайняв хвилин 20. Не все було зрозуміло. Мене дезорієнтувало велика кількість звисаючих елементів. Кожен раз, коли я повертав рюкзак, що б знайти більш знайому і тому відправну точку дослідження, щупальця змінювали своє становище, плуталися, і доводилося починати заново. Добре, що цей вид восьминогів не змінює колір. До речі, мій був червоний.

З кожним новим відкриттям, я переймався повагою і довірою до свого майбутнього товариша. Рюкзак був не рамним, тобто без трубчастого або пластинчастого каркаса. З основних систем мене порадував — поясний ремінь і регулювання системи плечових кріплень по висоті, щодо самого рюкзака, а також стяжки і підвісні ремені для кріплення зовнішніх предметів. Все це дуже зручно. Самі плечові і поясні ремені були правильні — широкі, міцні, з внутрішнім набиванням і кріпилися до рюкзака в декількох додаткових місцях. Замки працювали добре. Але пластмаса? Не перевіривши на практиці не оцінити! Місця з’єднань плечових ременів, я подивився ретельно. Непомітно від продавців, перевірив на розрив і залишився задоволений. Шанобливо — грамотно був виконаний верхній клапан від дощу. Зрозуміло, що він затягувався спеціально вшитою стрічкою, зі стопорним замком, так ще й всередині рюкзака була спеціальна спідниця, також затягається і сворачивающаяся, у своїх залишках, по типу гермомешка. Але й це було не все, зверху рюкзака, на регульованих ременях, з пластмасовими замками, кріпився додатковий знімний рюкзак, згодом прозваний мною бардачком.

Практичністю доступу відрізнялися всі зовнішні кишені. Якщо порахувати з додатковим рюкзачком-бардачком, то їх було чотири. Два відкритих — — з боків, один довгий, поздовжній — на спині, з блискавкою на всю довжину кишені, щоб не порвати при навантаженні — вивантаженні речей і бардачок. Забігаючи вперед, скажу: бічні використовував для пляшок з водою, поздовжній — карта, дощової комплект з спортивної біговій куртки і штанів, китайський плащ від дощу і дитячі книжки. Ну а бардачок він і є бардачок, їм я був задоволений більше всіх. Там я міг знайти все. І це все, не валялося в різних частинах рюкзака. Якщо що — то бардачок, від аптечки, до дитячих ручок. З ним, і я, і дитина не займались регулярними пошуками необхідних дрібниць, не втрачали часу і не нервували даремно. Вкрай корисна річ. Шкода, що через пару років, в одному з походів, ми випадково залишили його на стоянці. Хоч плач. Ми абсолютно незаслужено кинули його.

Процес відкриттів, не знайомого, кудлатого і не зрозумілого рюкзака, захопив мене настільки, що я випав з магазинної реальності.

Відзначивши про себе, що вже якийсь час не чую розмов продавців і покупців, я повернувся. В руках у мене була річ, яку я знав багато років. Я йшов до каси і ні в чому не сумнівався. Таке буває рідко.

А ось за спальними мішками довелося їхати в Мінськ. У місцевих магазинах вибір був не переконливий і плутаний. Спальники були маленькі, кволі, блискавки не стикувалися разом, продавець терпляче роз’яснював позначення маркування, маркування у різних виробників була різна. Я дивився на все це і розумів, що мені потрібна просто хороша річ — зручна, тепла та не надто дорога. Спальник — в якому я зміг би забути про все і заснути як вдома.

Треба зауважити, що сама назва — спальний мішок, звучить образливо і грубувато. Але ж мішок — він і є мішок, річ не одушевлена і порожня!? Насправді це не так! Я не знаю, в якій частині тіла туриста, що ховається його романтична душа, коли він втомлений і промоклий, намагається поставити намет. У такому туриста — душі точно немає! Так, де ж душа туриста? Якщо вдуматися в словникові визначення слова мішок, то виходить, що спочатку він порожній. Але ж, рано чи пізно, там щось має з’явитися. Адже звідки береться, то душевне відчуття теплоти, коли наш голий, маленький турист, з останніх сил забравшись в спальник, вже через 10 хвилин, визирає на світло усміхненим і щасливим людиною. Виявляється, там не просто тепло і комфортно — там душевно тепло! Там він народжується заново і знаходить душу. Так в якому ж кишені у туриста душа – правильно в спальному, і тільки там!

Цей висновок, підтверджений емпіричними дослідженнями неодноразово, причому, не британськими вченими, а нашою молоддю. Але при одній умові, кишеню повинен бути завжди сухим.

Байка? Так! Можна посперечатися. Можна щось додати. Можна обіграти, додати пару деталей і посміятися, але в ній є велика частка правди, хто потрапить у ситуацію, той перевірить.

Ну а якщо серйозно, то спальники я взяв прямі, збільшені по ширині, з підголівниками, з можливістю з’єднання, в один великий. По температурному режиму — практично зимовий. Зазначу, що критерій температури на маркуванні річ орієнтовна і оманлива, що вводить в оману не досвідчених похідників, так як почуття комфорту залежить від дуже багатьох факторів, як об’єктивних, так і суб’єктивних. Найбільше мене порадувала тканина, всередині спальника, з зовсім не сучасним і не звучною назвою — бавовняна, вона хоч і відпирається гірше, але спати, набагато приємніше, по-домашньому, душевно. Не забудьте компресійні мішки – потрібні точно, а душі місця вистачить.

Збори

Збори проходили в передчутті свята, однак, ще до походу, довелося добряче попрацювати і попотіти. Втім, як говорив А.с Ст. Суворов «Важко в навчанні легко в бою», і, згодом, мої зусилля не пропали даром.

Неприємностей ніхто не любить, а неприємна несподіванка в поході може обернутися бідою. Тому все спорядження, включаючи і намет встановлювалося, разлаживалось, підганялося за розміром плечей, укладалося в рюкзак і діставалося назад, включалося і вимикалася, одягалось до походу будинку і перевірялося на вагу і звук, загонялось в компресійні мішки і знову діставалося не один раз, не кажучи вже про фінальної укладанні рюкзака. Кожен раз, коли він був повністю зібраний, а верхній клапан остаточно і міцно затягнутий, знаходилася та сама єдина і необхідна річ, яку потрібно взяти, не дивлячись на складений заздалегідь список, і процес потовиділення, а по-іншому не назвеш, доводилося починати заново.

У цій вимушеної тренуванні по-справжньому щасливою і безтурботною була моя старша донька. Хоча їй лише 7 років, а для мене вона, звичайно, маленький і не самостійний дитина, але зате знаходиться на правах майбутнього учасника походу і самого головного помічника. З дитячої, всепоглинаючої допитливістю і захопленістю, вона тестувала намет і спальники, і ні за які обіцянки не хотіла з них вибиратися. Ніяких сил на боротьбу з молодим зростаючим створенням, у творців не було. Так і пройшла її перша ночівля в наметі – вдома.

Що стосується балансування самого рюкзака, то це окрема тема і без переговорного досвіду, з самим його величністю рюкзаком, важко передбачувана. Справа в тому, що всім зрозуміло, важке вниз і до спини, але у відповідь неупереджене немає – переделывай, починай укладання заново! Рюкзаку видніше, де у нього центр ваги, його не проведеш. З п’ятого разу -зауважаешь. Сядеш втомлений і спітнілий, злий – задумаєшся. У нього теж душа! Спробуй — домовся!

А балансується рюкзак таким чином, щоб повністю зібраний, стоячи на підлозі, завалювався під своєю вагою в бік кріплення лямок, на плечі несе. В крайньому випадку — стояв рівно, а інакше, при кожному кроці, його буде смикати у зворотний бік, і ви будете схожі на коня, яку весь час осаджують тому. Пройдете, ви так, зовсім не багато.

Також, треба перевірити рюкзак на музикальність, чи не збирається він -розпочати концерт. Дзвінке і дробове подзенькування ложки в казанку, глухі бас — удари консерви або плескіт води, при русі, надійно захистять вас від споглядання природи і спілкування з друзями.

До речі за списком. Рекомендую складати один список, для всіх затребуваних речей і відзначати вже зібране. Речі не упаковувати відразу, а відвести місце в квартирі, куди все буде слаживаться. Краще, навіть, навалом, так наочніше, потім подивитися, оцінити ще раз і подумати, після чого – отполовинить — прибравши не потрібне.

Щаслива дитина

День перший. Ми виступаємо.

Мій підйом в 6-00. У доньки в 7-00. Дизель-поїзд в 8-40. В 8-00 ми стоїмо на міській зупинці і нікуди не поспішаємо. Погода відмінна. Тільки — тільки закінчився ранковий час пік. Наступний наш транспорт, вже трохи рідше, хвилин через 10. Нічого страшного, так було задумано. Нас проводжає чоловіка і молодша дочка — лапочка, їй 2 роки. Чмоки – поки. Ми ще не в поході, але вже і не вдома. Цікавий момент.

Нас проводжає чоловіка і молодша дочка-лапочка, їй 2 роки.

Очікування свята, часом, краще самого свята. Те, чого так довго чекаєш, у своєму процесі може виявитися буденним. Це через якийсь час свідомість зробить ці моменти життя приємним спогадом, а зараз, ми стоїмо і чекаємо. Ось-ось, ось-ось.

Ми сідаємо в тролейбус. Їдемо. Вже в дизель — поїзді. Там не святково. День старту я вибрав четвер і хмар дачників ще немає. Донька розташувалася навпроти мене, і читає дитячий журнал. Їй добре. Вона досвідчений турист. В спільному заліку у нас багато тривалих, піших, але одноденних походів – походів вихідного дня. В татові вона впевнена, буде безпечно і цікаво. Але в цей раз, похід, для дитини, складний і я хвилююся. Куди дивилася мама?

Донька розташувалася навпроти мене і читає дитячий журнал.

Трохи втомившись від майже годинної дороги, висаджуємося на залізничній станції Терюха. До Гомеля кілометрів 30. Вийшли пасажири зникають, по своїх справах, в напрямку дач. Ми стоїмо не поспішаємо — цінуємо момент. Ось він – похід!

— Ну що, пішли?

— Пішли!- відповідає донька і тут же запитує: — Тато, а куди йти?

— Не знаю, — відповідаю я і посміхаюся: — Веди сама!

Гра тренує кмітливість, донька знає цю гру і напрямок вибрано правильно. Все, ми в поході! Почалося!

Ми дуже правильно переходимо залізничні колії. По стежці, через невеликий луг, мальовничо розкинувся навпроти станції, слідуємо за дачниками. Стежок багато, дач теж. Забираючи вліво, йдемо по березовій алеї. Пройшовши повз дач, по дорозі, входимо в ліс. Ліс зустрічає незабутнім запахом хвої і химерно изогнувшимися, молоденькими соснами. Але в самому лісі все змінюється. Сліди торішнього, верхового, лісового пожежі перетворюють ліс, декорації до фільмів про апокаліпсис. Сфотографувавши і посидівши на пеньочку, в живому лісі, з іншого боку від дороги, ми оцінили страшний контраст, і пішли далі. Дорога плутає і, зважившись, нарешті, відвертає зовсім в іншу сторону. Я хвилююсь і дістаю карту.

Забираючи вліво, йдемо по березовій алеї.

Але в самому лісі все змінюється. Сліди торішнього верхової лісової пожежі перетворюють ліс, декорації до фільмів про апокаліпсис.

Сфотографувавши і посидівши на пеньочку, в живому лісі, з іншого боку від дороги, ми оцінили страшний контраст, і пішли далі.

У моїй практиці регулярно траплялися прикрі ситуації. Коли, до наміченої мети, залишалося метрів 200 і ми, в обуренні, вимушено повертали назад, роблячи коло по дорогах, які відображені в картах і навігаторах. А все через те, що, вже підходячи до мети, стежка або доріжка робила непередбачуваний, не видний зверху і ніде не зазначений розворот, градусів на сто, вводячи нас в подив і оману. Так було і на цей раз.

Підкоряючись тільки своїм, відчуття напрямку, ми сходимо з дороги і йдемо навпростець. Виходимо до невеликої, скромною селі, мальовничо, ніби на картинці, намальованої в сосновому лісі. Але тут, раптово, на зустріч, трясучи візком, з’являються люди схожі на циган, укладають металобрухт на воза і, з криками: « але пішла», зникають. Озираючись на незвичну, давно забуту красу, входимо в село. Око радіє, все акуратно і гармонійно. У цій села, є своя, не зачеплена цивілізацією, душа. Це не зовсім зручно, але тут немає яток, сільрад і машинних парків, немає асфальту. Вона немов перенесена сюди з книжкової ілюстрації до казок. Побажавши здоров’я та довгих років, не здивованим нашої появи і навченим, життєвим досвідом людей похилого віку, продовжуємо шлях. На виході з села зупиняємося. Перед нами поле, а за ним, наша перша проміжна мета — міст через невелику річечку – Терюха* подарувала свою назву, не тільки залізничної станції, але і, в-переди лежачого, селищу.

Легко і непомітно ми пройшли близько 4 кілометрів. Далі йти зовсім не хочеться, річка поруч, а ранок, вже змінив спекотний день. Нагулявши апетит, ми охоче знаходимось у річки і з задоволенням снідаємо, поглинаючи запаси бутербродів і запиваючи чаєм. Зараз саме час зробити привал і на цьому закінчити похід, залишити як є – перетворивши в похід вихідного дня. Але це вже було, і сьогодні, ми хочемо більшого. Я, неохоче, встаю і виходжу на важкий, своєї неприродності, серед хвиль зеленої рослинності і шуму річечки — напівзруйнований, сірий і мертвий, бетонний міст. Дивлюся на воду — не глибоко. Зграйки маленьких рибок граються в прозорій воді. Досить повний для струмка, спрямленный меліораторами, ділянка русла, йде в зелену далечінь. Нависає рослинність утворює з нього намет. Не витримуючи, я йду купатися. В шатрі — холодно, красиво і радісно, і я відмінно знімаю, ще міської, стрес. Умовивши доньку, ми купаємося разом. Подолавши, зростаюче, бажання закінчити похід, збираємо, вже початківець пускати коріння, обростаючи речами, табір. Втративши похідний темп, після годинної зупинки — замість запланованих 15 хвилин, натхненні першим спілкуванням з природою, повні сил та ентузіазму, ми йдемо далі.

Я, неохоче, встаю і виходжу на важкий, своєї неприродності, серед хвиль зеленої рослинності і шуму річечки — напівзруйнований, сірий і мертвий, бетонний міст.
Досить повний для струмка, спрямленный меліораторами, ділянка русла, йде в зелену далечінь. Нависає рослинність утворює з нього живий намет.

Ми йдемо і, з посмішкою, звертаємо свої погляди до гарячого, яскравого сонця, виснажені містом, жадібно п’ємо все, без залишку.

Не встигнувши, порадіти передбачуваною, що йде в потрібному для нас напрямку, польовою дорогою, намагаємося скоротити шлях і потрапляємо в драговину. Постоявши в нерішучості, і вирішивши, все-таки, не ризикувати, відмовившись від імпровізованих задумів, робимо невелике коло. Заплановано опиняємося на прямій, асфальтовою дорогою, яка приведе нас, у своєму закінчення, до завершення першого етапу шляху. Йти ще кілометра три. По обидва боки хвойний ліс і мої навантажені легкі, з жадібністю поглинають цілющі фітонциди. Високі сосни ховають нас у тінь, не нагрітий асфальт, і в хвойному тіні, з комфортом, ми продовжуємо подорожувати.

По прямій, дорогою йти нудно, зате по сторонам, в лісі, багато цікавого і донька, то й справа, відволікається. Справжня лісова малина, суниця, папороті, їй цікаво, і багато вона бачить вперше. Але вона знає правило, піших переходів, — на маршруті, ми ніколи не зупиняємося. Йдемо, як йдеться, але не зупиняємося.

Через годину руху ми виходимо з лісу, на автомобільну трасу М8, відразу за нею, магазин і селище міського типу, все з тією ж назвою — Терюха. Праворуч від нас, великий красивий дуб і колишній піонерський табір «Горобинка», нині — чоловічий монастир. Заходити на огляд не хочеться, але мимоволі виглядаючи знайомі корпусу, намагаюся згадати дитинство. Начебто все на своїх місцях, але по-іншому. Виникають відчуття іншого життя і зовсім не з дитинства.

Через годину руху ми виходимо з лісу, на автомобільну трасу М8, відразу за нею, магазин і селище міського типу, все з тією ж назвою — Терюха.
Праворуч від нас, великий красивий дуб і колишній піонерський табір «Горобинка», нині — чоловічий монастир.

Радіючи, першої, великий досягнутої мети, ми, не поспішаючи, щоб відчути момент, робимо необхідні покупки. Сидячи на лавці, біля магазину, відсторонено спостерігаючи за навколишнім суєтою машин і людей, загоряємо і спокійно перекушуємо залишилися бутербродами. На десерт ласуємо морозивом. В душі, відчуття справжнього свята. Позаду близько 8 кілометрів шляху і, звичайно, відчувається легка втома. Але своєчасна перепочинок, швидко відновлює наші сили і, відпочилі і щасливі, ми приступаємо до виконання самого складного і непередбачуваного етапу нашого походу.

За парою магазинів школа і стадіон, на який у дитинстві, з піонерського табору, ми ходили грати у футбол. Згадуючи дитинство, по стежці, я йду до кущів, в кінці стадіону, Ця стежка, обіцяє скоротити наш шлях по селищу.

Розсовуючи кущі, ми бачимо гать. Черговий струмочок перетворив ці місця в болотце. Рівень води високий і основна частина під водою. Зверху покришки, на них гнучкі, довгі дошки пропонують перебратися на іншу сторону і заощадити шлях. Страшнувато, але робити нічого. З перевантаженим, питною водою, рюкзаком я, звичайно, не пройду. Крім води в рюкзаку, ще один — такий же, шести літровий балон, я несу в руці. Обережно погойдуючись і знявши рюкзак, переходжу на іншу сторону, посміхаюся і дивлюся на доньку. Їй боязно, але вдвох не пройдеш, не подстрахуешь. Переносячи речі по черзі, і повторюючи фокус кілька разів, вселяють їй впевненість. Вона вирішується і, не без хвилювання, тремтіння колін, натерпівшись страхів, все ж, гідно долає водну перешкоду.

Через рік на тому ж місці. Страшнувато, але робити нічого. З перевантаженим рюкзаком я, звичайно, не пройду. Обережно погойдуючись і знявши рюкзак, переходжу на іншу сторону, посміхаюся і дивлюся на доньку.

Після вдало завершився пригоди, вже з околиці селища, ми продовжуємо шлях. І якщо у деяких похідників виникають труднощі з тим, як вийти з лісу, то у нас, трудність — якою дорогою в нього зайти. За лісом кілька озер, довгих і звивистих старих, зайшовши не по тій доріжці, ми сильно ризикуємо потрапити на інший старий і, повертаючись, зробити величезний круг. Уточнюємо дорогу, що йде назустріч і так вдало підвернулася, компанії підлітків, з ще не висохлими, від води, головами. У відповідь, вони весело кивають і махають руками, у вибраному нами — значить правильно, напрямку. У самого повороту в ліс, на прохання подуставшей дочки, зробили незапланований, п’ятнадцятихвилинний, привал. Від автобусної зупинки Терюха пройшли кілометра півтора. Лежимо в тіні, на узліссі. Поруч, як вартовий, стоїть рюкзак, трохи далі — рядок дач.

До невстановленої заздалегідь визначеною, за порадами молоді, цілі – стоянки, залишилося 2 кілометри. Вага мого рюкзака — близько 25 кілограм і це нормально, плюс 6 літрова пляшка питної води в руці . Втома зростає і, вже, дає про себе знати, але надія, на близьку мету, надають нам нові сили й повертає позитивний настрій.

Лежимо в тіні, на узліссі, поряд, як вартовий, стоїть рюкзак, трохи далі рядок дач.
Через рік, на тому ж місці. У другому поході — у пошуках казкової стоянки.

Пройшовши приблизно половину від обіцяного молоддю шляху, виходимо на перехрестя лісових доріг. Орієнтирів немає, куди йти — не знаю. Зупиняюся і знову звіряюся з картою.

В поході, ми частенько потрапляли під дощ.

Мета була близька — поки ми її не пройшли. Через кілометр шляху, після лісової розвилки, помічаємо просвіти серед сосен. Намагаємося згорнути, але нас не пускає щільний чагарник, який невідомо звідки взявся, загалом-то, не густому лісі, і, саме на цій ділянці дороги. Особливо не засмутившись, з відчуттям, що ось-ось дійдемо, ми проходимо повз відкриття. Відкриття, яке дозволило б нам, в міру втомленим, вдало і вчасно завершити піший перехід. Казково красиву стоянку, із справжнім, чистим і холодним, криницею, ми залишили не поміченою. Якби ми знали, що в цю хвилину, удача відвернулася від нас і шлях, другого ділянки походу, збільшився вдвічі. Втім, для мене, результат цілком заслужений і передбачуваний.

Казково красиву стоянку, із справжнім, чистим і холодним, криницею, ми залишили не поміченою.
Вже в наступному поході, ми зробимо це відкриття, після чого, я буду зачаровано стояти, на високій, гарно изогнувшемся, березі довгого озера, засмучений і здивований одночасно.
Через рік, приблизно на тому ж місці, але вже в третьому поході.

Вже в наступному поході, ми зробимо це відкриття, після чого, я буду зачаровано стояти, на високій, гарно изогнувшемся, березі довгого озера, засмучений і здивований одночасно. Все, що потрібно зробити, це обійти чагарник і пройти через нього, метрів 100. А поки що, пройшовши близько 11 кілометрів спільного шляху, ми стомлено і вже без настрою, йдемо далі.

А ось і старий, але стоянок тут вже немає. Місце низьке, берег заріс високою травою, сиро. На широкому і тихому блюдце водної гладі численні, зелені острівці рослинності. Дорога йде в бік від старого, так, що самого озера Козари не видно. Сонце світить яскраво. Ліс змінюється полем, знову ліс. В якийсь момент, шатро з листяних дерев закриває сонячне світло і стає темно. На сирої і розбитою грунтовою дорогою глибокі калюжі. Відсутність сонячного світла нагадало про наближення вечорі і, хоча до нього ще досить далеко, відчувається відчайдушність нашого становища. Всі терміни і відстані вийшли, нам давно пора ставити табір, а кінця шляху не видно. Донька стомлено задає неприємні запитання. Я, злий і теж стомлений, намагаючись розмовляти спокійно, підбадьорюю її. Кожен раз, взявши черговий візуальний орієнтир, мені здається, що за ним, ось-ось відкриється берег річки. Але омріяного берега все немає. Повертатися пізно. Зневірившись, я йду і нервово думаю. Що робити? Хто винен? Насилу опанувавши себе, після чергової панічної атаки, намічаю наступний орієнтир.

А ось і старий, але стоянок тут немає.

Запас води великий, і йти важко. Солоний піт, потрапляючи в очі, щипає. Нові кросівки, насилу справляються з навантаженням. Я терплю всі негаразди і стомлено крокую.

Нарешті ми виходимо до річки. Радіємо і розчаровуємося одночасно. Тут немає класичних — міських пляжів. Місце дикувате, обривами, явно не підходить для відпочинку. Проклинаючи все на світі, з останніх сил, вимушено, плентаюся далі. Коли ж це скінчиться?

Від досягнутої мети, дорога зрадницьки відводить убік і, боячись зробити помилку, ледь помітною стежкою, ми йдемо вздовж берега. Видніються кущі не обіцяють нічого хорошого. Жодної класики. Але і по дорозі, уводящей в поле, теж не підеш, вона мене стільки разів обманювала і розчаровувала. Досягнувши чагарнику, я розумію, що це глухий кут. Ми вперлися в колючий бурелом, стежка пірнає прямо в нього, але йти туди не можна, занадто щільно і вузько. Ми стоїмо в розпачі і, озираючись по сторонах, ледь не плачемо.

Навколо нас, не класична, але досить велика, щоб розбити табір майданчик. Придивившись, помічаю кілька ледь помітних, старих, вогнищ. Ще не повіривши, до кінця, в удачу, з-за втоми і низки останніх розчарувань, зі слабкою надією, все ж, скидаю рюкзак і починаю детальний огляд.

Майданчик рівна, захищена від вітру, дров для першого багаття достатньо. Правда, місце незвичайну, але нічого, завтра вранці розберемося.

За цей похідний день, ми пройшли близько 15 кілометрів. Відстань не критичне, але й не маленьке, тим більше, що попереду ще досить багато, необхідних справ. Загальний час у дорозі, від залізничної станції, разом з відпочинком, наближається до 7 години і, для переходу з дитиною, розтягнуто і забагато. А ось відсутність конкретних планів, в першу чергу – місця стоянки і наступні за цим переживання, періодично переходять у паніку, відбирають сили набагато більше, ніж будь-яка фізична навантаження. Цей урок, мабуть, я запам’ятаю надовго.

На другому диханні, ми швидко ставимо намет і викладаємо продукти. Поки розводжу багаття, розумниця дочка, по-господарськи, ховає всі речі всередину намету і, розклавши по місцях, звичайно втомлена, але усміхнена, визирає з улюбленою книжкою. Дивлячись на її, я теж радію, і швидко готую ситний, похідний вечерю. У тому, що все буде з’їдено, нітрохи не сумніваюся.

Не вірте тим, хто вважає похід легким і инфальтильным розвагою. Справжній похід, це серйозна праця. Одні справи змінюють інші, за ними видніються нові. Всі рішення приймаєш самостійно, сам ставиш завдання, сам їх виконуєш. Ти сам несеш за все відповідальність, і результат видно відразу, а не опосередковано. Тут немає начальників і, так необхідного в суспільстві, бурелому соціальних ролей. Така праця зніме стрес, відволікає і перемикає від рутинних справ і наболілих проблем, скидає, відпрацьовану на тобі роками, «вивчену безпорадність»*. Похід дозволяє відновити рівновагу сил, вийти з ситуації на легкий і приємний — позитивний рівень і подивитися на все зверху вниз — навіть не з боку. Головне, щоб людина, не втратив здатність самостійно мислити і приймати рішення, а «похід» — у кожного свій. Видихнувши, я йду збирати дрова на ніч.

Частина 3

Ніч перша. Невидимий ворог або пригоди починаються.

Повалилися ще завидна, тільки-тільки починало темніти. Втомлені і перезбуджені, відразу заснути не змогли. Лежали мовчки. Задрімали. Навколишні пейзажі, розчинилися в густіших сутінках. В наметі стало зовсім темно. Майже ніч. Майже.

Раптовий, різкий і ясний, крик розрізав дрімоту моєї свідомості, причому так грунтовно, що, якийсь час я лежав нерухомо, в заціпенінні. Моторошно. Нескінченна, наповнена нелюдським криком, холодна і жорстока прірву відкрилася всередині мене. Лоб покрило потом. Поки я лежав, крик повторився. Ще, і ще. Напрямок змінювалося. Тварин було кілька. Дика порція адреналіну, змусила мене сісти, не приходячи в свідомість. Стегна і прес тряслися, в передчутті чогось страшного. Свідомість плуталася, і я намагався зрозуміти хто це. Якась розумна, але невловима думка, крутилася на периферії моїх можливостей. Вона не могла пробитися крізь коктейль гормонів і страху. Я намагався їй допомогти. Я потребував в правильній оцінці ситуації, але у мене нічого не виходило.

Треба рухатися. Відкривши намет, вийшов. Звуки, що йдуть з різних точок, вони переміщуються. Їх вже 5 -6. Дуже схоже на виття собак тільки різкіше, зліше і коротше. Невже вовки? Так, це вони, але за озером.

Донька вже спала. Розташування нашої стоянки напевно вдале, за нами річка і прибережний, непрохідний, колючий бурелом. Попереду намети, вогнище, за ним, забута всіма стежка, що йде через нашу стоянку, уздовж берега, далі луг і те саме озеро. До намету можна підійти тільки через багаття.

Розташування нашої стоянки напевно вдале, за нами річка і прибережний, непрохідний, колючий бурелом.

Підкинувши побільше дров, а у мене був запас не на одну ніч, я відійшов в тінь. Довго дивився вперед. В темряві вирувало нічне життя. До озера метрів 100 -150. Старе русло – старий, воно витягнулося уздовж річки, метрів на 300-400. Навколо озера багато кущів і дерев. Ще вдень, саме звідти, я притягнув підпиляними працьовитими бобрами і встигла грунтовно висохнути велике дерево. Підрубав сокирою, там трохи залишалося, повалив, потім розпиляв і по частинах доставив на нашу стоянку. Тепер багаття відповідав взаємністю. Жадібний і задоволений, з якоюсь невідворотною надійністю і впевненістю, він ковтав суху деревину і обіцяв не підвести. Його впевненість передалася і мені. Я остаточно прийшов до тями. Знала б мама! Мама буде задоволена!

До озера метрів 100 -150. Старе русло – старий, воно витягнулося уздовж річки, метрів на 300-400. Навколо озера багато кущів і дерев. Ще вдень, саме звідти, я притягнув підпиляними працьовитими бобрами і встигла грунтовно висохнути велике дерево.

Я сів біля надійного друга і став пити каву. У металевій фляжці, що лежить біля багаття, воно завжди було гарячим. Втім, і без нього, до середини ночі, я вже не засну. Поступово я заспокоювався, криків більше не було.

Пройшло хвилин 20. В черговий раз, також раптово, але вже зовсім поруч, почувся шурхіт. Я швидко зайняв позицію. Кошмар повертався. На лузі, у високій траві, хтось явно шастав. Розлючений, я вийшов з укриття і висунувся вперед. Маленьким, а потім і великим ліхтарем став світити. Трава була висока, і ліхтар, висвічуючи контраст, говорив, що луг покритий безліччю, не помічених раніше, стежок. Вони переривалися, то знову з’являлися, змінювали напрямок і йшли кудись у ніч, туди, де мій ліхтар був безсилий. Усвідомивши, що в цьому світі найстрашнішим звіром є злий чоловік, я осмілів, і пішов вперед, назустріч своєму страху. Перетнув галявину і через 50 метрів вийшов на путівець, що розділяла його навпіл. Звернув у бік і, пройшовши по дорозі, також далеко, зупинився.

Тут було добре і спокійно. В активному русі страх непомітно пішов і споглядання нічний природи нічого не заважало. Я потрапив в іншу реальність — зовсім не страшний. Дерева, що ростуть уздовж озера, як частокіл у стародавньому поселенні, уткнулись гострими вершинами в темний полотно неба, немов хотіли зробити з нього сито. В небо, на яке, там, нагорі, невдалий малюк, пролив фіолетове чорнило.

Навколо вирувало нічне життя. Звуки зливалися в симфонію. Це був концерт. Концерт давала природа. Невидимі музиканти розхвалювали свої таланти, а головне, вони розуміли один одного. Все гармонійно. Тільки людина тут зайвий. Я зрозумів це, і так нікого не зустрівши, ліг на зворотний курс. Мені стало трохи сумно.

Дерева навколо табору злегка підсвічувалися багаттям. Самого багаття з дороги не видно. Це був слабенький маяк, на нього я і йшов.

Між лугом і нашим табором, є невисокий і малопомітний, з-за високої трави, природний, земляний бруствер, захищав її від сторонніх очей. Перебравшись через нього, я потрапив у царство світла. Живий, м’який і теплий світло багаття, дбайливо заливало всю стоянку, зігрівав і говорив, що тут добре, навіть дуже. Вогню багато і на стоянці відчутно тепліше, ніж на нічному, прохолодному лузі. Контраст дивував, всього три кроки. Повернувшись, я перевірив малюка – спить. Йому тепло і безтурботно. Мама буде задоволена!

Походивши ще трохи по будинку, перевіривши обходящую бурелом стежку і зачепившись за колючки обліпихи, повернув назад. Що були крики, я так і не зрозумів, і це було погано. А багаття не підвів, перевернувши його на інший бік, я пішов спати. Навколо стало зовсім тихо. Все добре. Майже добре.

Все добре, що добре кінчається! Стояла глибока ніч. Мої, відпускні, біоритми збилися і налаштувалися на робочий лад. У мене добова робота, в цей час, я не сплю. Вогнище червоною цяткою вугілля слабо виділявся через намет, і, напевно, попереджав про небезпеку. Полум’я вже давно не було.

Розганяючи нічну ідилію в сторони, своїми великими крилами, щось велике і гучне, для простої птиці, прилетіло з боку озера й сіла на гілці дерева, що стоїть на самому краю нашої стоянки. Якраз, на зовнішньому периметрі, між лугом і стоянкою. Я не бачив хто це, але зате добре чув і відчував. Це був хижак. Нічний хижак. Безпечний Для людини, напевно. Я ніколи їх не бачив наживо. Уява малювала смутні образи. Я лежав у легкому, тривожній напрузі і чекав розв’язки. Довго чекати не довелося. Схоже, що тут ми були гостями і нас вирішили розглянути ближче. Через кілька хвилин, нітрохи не боячись, нічний господар завис над нашою стоянкою і сів на іншому дереві, в 3 метрах від намету і вже на внутрішньому периметрі . Сів не високо. Добре, що не на наметі, а хотів, я так відчув. Я фізично відчував його присутність, мені здавалося, що по обличчю пройшовся хороший вітерець. У наметі вже точно. Мені страшенно цікаво, але сил мало. Може це і добре. Зашевелись, вийди з цікавості, все б зникло. На території стоянки, для хижака, було чисто. Ми акуратні туристи і з цим, ми переборщили. У гості з порожніми руками не ходять і, йдучи, треба буде щось залишити. Образившись на гостей, господар також шумно полетів, але не далеко, і, мабуть, до наступної їдальні. За наметом, біля самої річки, немов у помсту, як то вже зовсім, для нічної тиші, різко і негарно — голосно, він перевернув і перевірив ким-то забуту каструлю. Набезобразничал і зник остаточно. Більше я його не чув.

У кого саме у гостях, із загону сов, ми побували, так і залишилося загадкою. Можливо, господарем місцевої території була сова, у всякому разі, десь в інтернеті, і саме в цьому місці, якщо я нічого не наплутав, відзначено її присутність як ареал проживання. А, страхітливі, по — справжньому жахливі крики були для конкурентів і ворогів. В густіших сутінках, вона облітала навколо озера і чесно попереджала всіх, відлякуючи від своїх володінь, правда сильно налякала мене. Аж надто він страшний крик неясыти.

Частина 4

День другий. Посвята в туристи.

Коли я прокинувся, не пам’ятаю, але вже точно знав, що йде дощ. Я лежав з закритими очима, в приємній ранкової дрімоті. Втомлені м’язи млосно потягивались в теплому спальнику. Поруч сопів малюк. Ніс у нього був теплий, а значить, не замерз. Дуже добре, чудово. Мама буде задоволена!

Але дощ, дощ, дощ дрібний і підлий, він нечутно зіпсував ранок, а може і день. Ми намагаємося здобути вогонь. Друга спроба, відчай. Ми приймаємо ситуацію як є. У нас просто немає іншого виходу. Втім, сніданок в наметі не найгірший варіант, особливо, коли є, що поїсти. Без настрою, зіщулившись, як мокрі горобці, ми сидимо і снідаємо. Дивимося на сумовитий, лісовий пейзаж, давно згаслий багаття, вугілля якого, принижено і слухняно, вбирають вологу. В душу холод проник відчаю. Світ став сірим і чужим. Це не наш світ! Ми — люди міста! Ми не знаємо, що таке природа. Це не наше середовище проживання. Ні, рішуче, не наша! Навіщо ми тут?

По мірі поїдання сухпайка, настрій поліпшувався. І ось почалося. Ми всередині, а світ навколо нас, стали змінюватися. Ні — нам не було боляче. Наливаючись мільйонами фарб, звуків, запахів, і чарівних перетворень світ ставав кольоровим. Нам захотілося його помацати. І ми доторкнулися до нього! Незвичного, давно забутого, мокрого, але рідного. Ми вийшли. Ось так просто взяли і вийшли. Пішли в дощ, в природу і …, і дощ скінчився, трапилося чарівництво, довірлива природа прийняла нас. Точніше, залишки природи, те, що залишили від неї варвари — люди. Посвята в туристи відбулося.

В цей день ми відпочивали. Настрій був чудовий і навколишній світ, ледь-ледь встигав за нами. Було дивно спостерігати за змінами. Сіре, плаксивий ранок, ніби декорації в театрі, змінив сонячний, з бірюзовим небом, день. Тільки мокра трава нагадувала про ранковому капризі. Але хіба можна звертати увагу на такі дрібниці? Розсовуючи межі незвіданого, в намокающей взуття, ми йшли вперед.

На луг не виходили. Йшли навпростець, вздовж річки, по чагарниках. Через них, від нашого табору, тяглася ледь помітна стежка. Чіпляючись за колючий обліпиху і переступаючи высохнувшие стовбури дерев, плутаючись у паутинах і ліаноподібних рослинах, ми терпляче продовжували пробиратися далі. Джунглі змінилися здичавілими яблунями, грушами, правильними рядами чагарнику. Судячи по посадкам і, слабозаметным, залишків фундаменту, колись давно, тут був хутір. Пройшли метрів 100, а пристойного, пляжика все ще не було.

На цьому тернистому шляху, нам довелося познайомитися з місцевими павуками і, найбільше, дісталося моєї улюбленої доньки. При кожному новому знайомстві, вона оглушала його диким криком і відмовлялася йти далі. Втім, вона зовсім вже нікуди не хотіла йти, і була права. Мені коштувало великих зусиль, умовляти її і продовжувати наш шлях.

— А – а! — почув я, чужий крик доньки.

Поки обертався, в голові, диким табуном, пронісся туман нещасть, катастроф та інших жахів.

— Що сталося? — вже повернувшись, не вірячи, очам, побачив ніким не відкушену доньку, запитав я.

— Павук — сказала дочка, вказуючи пальцем зовсім убік від стежки.

Почувши її слова і оцінивши причину, порожню для мене, я заспокоївся і навіть розслабився, та так, що, на всякий випадок, згадав, де лежить туалетний папір.

Було очевидно, що цей неприємний тип кращий мисливець в сезоні.

Оглушений, розслабленості, він сидів у павутині і вібрував, не знаючи, куди подітися від сорому.

— Ну? Павук! Так що? — сказав я.

— Боюся! — відповіла донька.

— Так він же там!? А ми тут — на стежці!

— Ну і що! Все одно боюсь.

Приблизно так, відбувалося багато разів. Я злився, на уявну загрозу, так мені здавалося, і все рідше звертав увагу. Обернутися, в черговий раз, мене змусив би тільки дикий рев динозавра, у поєднанні зі смердючим запахом з його пащі.

Під справедливим невдоволенням головного помічника, а хто з нас помічник ще питання, я готовий був здатися і повернути в бік луки. Але несподівано ситуація змінилася. Розгледівши, прямо по курсу, просвіт, за кількома рядами дерев і чагарників, ми зробили останній, рішучий ривок. Перед нами відкрилася казка. Велике, красиве поле, з підготовленою стоянкою, лежало біля наших ніг. Був тут і пляж.

Стоянка була хороша, але відкрита для палючого сонця. В тіньок тут не сховаєшся. Втім, стовпчики з перекладинами, не то для волейболу, не то для тентів, при наявності останніх, могли би врятувати ситуацію. Кілька свіжих вогнищ, столик, стільці, вирізані з пеньків, все було на місці. Як це часто буває, ми не дійшли до неї зовсім небагато.

Стоячи на високому березі, ми дивилися вниз і розуміли, що купатися тут не можна. Одиноке дерево, що лежало в річці, біля самого берега. Коріння і гілки просили про допомогу, а вода обурювалася і сперечалася. Глибоко. Ця частина берега не була плесом, але і протилежна теж не плесо. Ділянка рівна, а перед ним, річка петляла, значить, тут брід або мілину. Так і вийшло. Там, де має проходити фарватер річки, було кілька, не відразу помічених нами, зелених острівців рослинності.

Коріння і гілки просили про допомогу, а вода обурювалася і сперечалася.

Доньку залишив на березі. Глибокі метри подолав швидко. І, о диво! Це краще ніж пляж! Довга, метрів 200, і дуже широка, метрів 40, мілина знаходилася прямо посередині річки. Я не знаю, як тут проходять буксири та баржі, судновий обстановки я не бачив, але нам було чудово, глибина була по щиколотку, місцями по коліно. На доньці була жилетка і, за неї, я не боявся, а ям і багнистих пісків начебто не було.

Це краще ніж пляж! Довга, метрів 200, і дуже широка, метрів 40, мілина знаходилася прямо посередині річки.

Сказати, що ми купалися від душі, значить, нічого не сказати, а в кого з нас було більше дитячої безпосередності, я не знаю. Отямившись, я прийшов в себе. Багаторічний міської стрес був, остаточно знято і рівновагу відновлено. Я знову став самим собою.

Повернулися в табір, все було на місці і нічого не зворушено. Є, чомусь не хотілося. Натхнені відкриттями, вирішили витратити ще трохи часу, і пройти в іншу сторону від нашого будинку, теж уздовж річки і по тій же стежці. В цей раз, вона обігнула бурелом і через 50 метрів вивела на рибалок. Одні ставили табір, інші налаштовували снасті, хтось вже закидав блешню. Стояли машини. Від несподіванки ми хотіли повернути назад і, деякий час топталися в нерішучості. Зважилися. Підійшли і привіталися. У відповідь, щось пробурчав. Нам були не раді. Так нам здалося. Це цікавий народ. Трохи постоявши і, так і не зрозумівши причин, злегка здивовані і стурбовані повернули до себе. Сусідство стоянок не завжди йде на користь. Чекай нових пригод.

Повертаючись від рибалок і згадавши, про нічні пригоди, вирішив відшукати столову неясыти. З берега кущі не прохідні. Дарма витративши час, і відійшовши знову до рибалок, зовсім не на зло їм, обережно поліз у воду. Відпливши, я не побачив абсолютно нічого, крім, щільних шеренг, все тих же кущів. Як же так? Де?

Над водою, наповненою, ріжуть око, сонячними відблисками, звисали зелені крони чагарників, а під ними, де то в глибині берега, незліченна кількість, мокрих, переливаються в темряві, живих коренів. Незважаючи на сліпуче яскраве сонце та сонячну сторону берега, у всіх на виду — підступно, причаївся інший світ. В ніс ударила не здорова вогкість. Ставало не по собі. Відпливши подалі, я став триматися світлого ділянки води. Вдивляючись у темний світ, зауважив світле плямочка самій звичайній каструлі, на зовсім маленькому майданчику, що врізається, серед клубка слизьких коренів, в берег. На таку площадку не виберешся. Подолавши не приязнь до цього місця, підплив ближче. Заглянув. Всередині була підживлення. Для кого?

Сьогоднішній день, щедрий на пригоди, видихався, разом з ним втомилися і ми. Коли зовсім стемніло, сиділи біля вогнища і пили каву. Було, як-то, по-особливому, добре і приємно. Але нам пора спати. Завтра буде новий день. А ще, ніч!

Частина 5

Ніч друга. Ніч, де ми знову не спимо, або атака з води.

Ми спимо, напевно. Десь далеко, за наметом, з боку річки, чути нерозбірливий шум. Я спокійний і розслаблений. Тривала і дивна метушня наближається. Нам все одно, ми відпочиваємо. Шум посилюється і стає чіткіше, нам цікаво і, і – страшно. Не кожну ніч ми чуємо, лежачи в ліжку, нехай і похідного, голоси — заходь зліва, заходь з права, тим більше, що вони лунають у тебе за головою, а ти лежиш, а звуки поруч. До намету з тилу не підійдеш, я точно знаю, сам ставив. Не широка смужка обривистого, крутого берега, вся в щільному і колючому буреломі. Нормального підходу з берега до води, там немає, та і з води, там не вийдеш. Зовсім вузький п’ятачок, метр на метр, мокра глинистий грунт, дуже слизько. На п’ятачку — серед зміїних коренів, каструля з підгодівлею. Але ж і галюцинацій у мене ніколи не було! Ну, а якщо це перша?

І знову нічна вилазка! Адреналіну вже не було. Стегна, спина і руки не тряслися, вилазка була звичною, штатної. Покаравши доньці не висовуватися і сидіти тихо, я вийшов з намету. Вугілля багаття перемигивались в темряві, як залізничний семафор, і, напевно, в черговий раз попереджав про небезпеку. Я присів і, не включаючи ліхтарика, причаївся, оцінюючи обстановку. Довго чекати не довелося, чоловічі голоси чітко і ясно розмовляли прямо за наметом. Я не вірив своїм вухам. Моя свідомість відмовлялася вірити в реальність що відбувається. Поки вони сперечалися, я зробив кілька кроків вперед, назустріч повній темряві, за намет, сів і спробував що-небудь розглянути. Марно, зовсім темно і нічого не видно. Ліхтарик я не включав, настала тиша. До реальності мене повернув звук посуду — тієї самої, яку ми виявили днем першого дня перебування в поході і, яку нічний господар, не міг обійти своєю увагою. Між нами не більше п’яти метрів, але я ще нічого не бачив.

Так у чому ж справа? Що їх усіх, з усього лісу, в це місце тягне? Хто нас самих, з міста, сюди привів? Включивши великий ліхтарик, я зробив обхід навколо намету, по стежці обігнув бурелом і, подцеплявшись за колючки, вийшов до воді, вгору за течією і метрів на 50 вище нашої стоянки. Нічні рибалки! Ось хто сьогодні нас потурбував! Мене швидко помітили і, на двох надувних човнах, поспішили відійти від берега.

Нічна рибалка це здорово і цікаво, а якщо і хороший улов … Правда у них свій інтерес, а в мене свій. На жаль, я не зовсім рибак. А рибак це, перш за все душа. До цього повинно тягнути. Мені все ж більше подобається підводне полювання, від якої я отримую свій драйв.

Я не був розчарований сьогоднішньої вилазкою. Всі таємниці коли-небудь розкриваються. Погодувавши багаття і посидівши з ним по душам, я випив гарячої кави з молоком і пішов спати. Донька вже давно відпочивала, їй не до нічних пригод, вона і так втомилася. У нас все добре. Мама буде задоволена!

Частина 6

День третій. Повернення.

Ранок. Яскраве сонце. Я лежу з розплющеними очима. Думки в солодкій ранкової дрімоті і невіданні, ліниво споглядають світ. Раптово, мені стає сумно, і я остаточно прокидаюся. Ні — намет на місці! Просто сьогодні, останній день нашого походу!

Я тягну момент, валяюся і нікуди не поспішаю. Намагаюся не поспішати. Йде боротьба. Я відганяю думки про швидкі збори. Навіщо? Ми все встигнемо! Найголовніше, зараз, не поспішати, інакше, цей день, з’їсть непотрібна метушня. Поступово заспокоююся. У голові нав’язливо, як заевшая платівка, але, по суті, правильно, крутиться думка — не злякати, не зіпсувати, не перейти цю тонку грань. Все вирішено, до обіду ніяких зборів, навіть натяків! Боротьба закінчена — наше свято продовжується!

Донька лежить у мене під пахвою і читає книжку. Їй добре і безтурботно. Для неї, похід уже відбувся і вона щаслива. Провалявшись, годин до 11, ми вийшли з намету. Потягнулися, не поспішаючи поснідали і пішли купатися. Дуріли довго, нарешті, повільно і важко, немов давні рептилії, вибралися на сушу.

Рішення про зняття табору, було прийнято швидко, дещо несподівано для мене, і, мабуть, вчасно. Після довгих купань ми трохи втомилися, але перепочити донька відмовилася. Воно і правильно, до цієї втоми ще далеко, а день в самому розпалі. Але тоді не варто зволікати і нам пора збиратися.

Звичними рухами я збираю намет, затягую компресійні мішки, слаживаю все в рюкзак. Глибше закопую обпалений сміття і, в останній раз, оглядаю табір. Варто помітити, що час, для пішого переходу, вибрано вдало. Сонце в зеніті. Жарко. Досвідчені туристи, де — небудь у затінку і бажано біля водойми, в цей час роблять привал. Але ми налаштовані по-бойовому і, цього разу удача не відвернеться від нас.

Йти назад, нам зовсім не хочеться, тим більше, по тій же дорозі. Але чому назад! Мабуть, ми підемо вперед!

Звичайно, вибір маршруту справа серйозна і відповідальна, обертаються не потрібними пригодами і навіть великими неприємностями. У разі, коли йдеш з дитиною, ризикувати не має сенсу взагалі. Приємно, просто йти і отримувати задоволення від спілкування з природою, але за удаваною безтурботністю, завжди варто оцінка ситуації і правильний вибір. Маршрут назад, був знайомий і зрозумілий, як по кілометражу, так і щодо безпеки, тим більше, що рухалися, ми б тоді, в лісовому тіні і в бік міста, на більш жваву територію — до селища і автобусній зупинці. Але людина не машина. Емоції і прагнення до невідомого, часто переважають над розумом, народжуючи щось нове. Йти минулим маршрутом, вже не так цікаво і навіть нудно. У цьому випадку, похід закінчується, в свідомості людини, одночасно з початком зняття табору. Нерозумно, втрачати враження цілого похідного дня!

А ще, мені подобаються піші прогулянки по лісі. Колись давно, в дитинстві, мене привчив до цього батько, правда, не тут, а на малій батьківщині. Там лісу багато, і можна ходити цілий день. Я не дуже хотів ходити, більше скиглив і менше терпів, а батько водив по лісі і розповідав. Розповідав про свого батька, війну і землянки, про місцевий укріпрайон з 12 дотами, про історію краю до революції і війну 1812 року, про замчища і литовські мечі, про монголо — татар і вікінгів, про кургани 10 століття. Тепер — я вважаю, що це було правильно. Батьківщина, це не те місце де ти народився. Це місце, до якого у тебе лежить душа, за яке ти переживаєш, туди тебе тягне і хочеться повернутися. Це місце, за яке ти готовий нести відповідальність. От якраз за цим лісовим та озерним краєм природи, сильно нагадує рідні місця, я й хочу піти. Правда і те, що цей шматочок природи весь в піонерських таборах, побудованих в радянський час і, напевно, вже занедбаних, в яких я не був 20 років.

Ми зробили свій вибір. Похід у нашій свідомості, не закінчився і триває наяву. Шлях вперед – приблизно 6 км, що пролягає через луки, озера, перехід по даті через болотний струмок, діброву, лісові галявини, а там колишні піонерські табори і вихід на трасу Гомель — Чернігів. Ми будемо ризикувати, продовжуючи йти по жарі і віддалятися від міста, до майже кінцевої, перед кордоном, автобусної зупинки, Студена Гута. Місця красиві, можна сказати заповідні. Дач тут немає, ближче до траси є санаторії.

Без жалю, але з новою надією, ми покинули табір, що став за ці два дні, рідним домом. Ми вийшли в поле, і, по дорозі, обігнули старий, залишаючи наступну за нами стоянку і шикарну мілину в стороні. Острівці рослинності були рідкісні, а попереду виднілося щось, що нагадує високий рибальський курінь з радянських шкільних підручників для початкових класів, не вистачало тільки хлопчаків і багаття. Підійшли і здивувалися в черговий раз. Обгоріле дерево лежало у траві, густо обвитое якимось витким рослиною, а одна з гілок дивилася вгору, наче вказуючи на винуватця пожежі. Пам’ятаючи про нічні пригоди, ми побоялися заглядати всередину природного куреня, що самотньо стояв посеред поля. Зустрічатися з, можливими, мешканцями, нам зовсім не хотілося.

Обгоріле дерево лежало у траві, густо обвитое якимось витким рослиною, а одна з гілок дивилася вгору, наче вказуючи на винуватця пожежі.
Я хвилювався, але не довго. Повернулися вони вдвох. Малюки щасливо знайшлися.

У якийсь момент нашого переходу, донька втратила свою іграшку-малюка, стала повертатися і зник з мого поля зору. Я хвилювався, але не довго. Повернулися вони вдвох. Малюки щасливо знайшлися.

Неповторний букет запахів свіжої трави та польових квітів наповнював наші легені. Дивлячись на красу і досконалість природи, зіпсута і втомлений світ всередині нас відпочивав і змінювався, ставав мудрішими і добрішими, набирався сил. Схоже, що рай, для людини на землі, вже був. Але людині, треба було щось ще. Навіщо?

Дорога запетляла, стала розбитою і мокрій, з’явилися розвилки. Завернувши за черговий поворот, огинає чагарник, ми несподівано побачили видовище гідне фіналу гладіаторських боїв. Зелена трава, між коліями дороги, була покрита, червоною кров’ю, а нещасне і обезголовлене істота, распростерлось в сумному ореолі, власних пір’я, прямо біля наших ніг. Сили були не рівні, і кров все ще продовжувала залишати необережного хазяїна. Німу і важку сцену, так грубо вырвавшую нас з утихомиреного споглядання природи, перервало шурхіт трави, по іншу сторону дороги. Обернувшись, ми побачили рудий хвіст, невизначено мелькає – то тут, то там, і хитру лисячу мордочку. Але чи так це було насправді, чи нам здалося, ми, напевно, вже не дізнаємося ніколи. А тим часом винуватець дійсно продовжував боягузливо шарудіти, все далі і далі, віддаляючись від місця злочину.

Розрослися острівці чагарнику і дерев все щільніше обіймали дорогу і, якийсь час ми йшли в напівтемряві, причому, явно заходячи в болотисту місцевість. Подолавши, не кращий для туриста, ділянка шляху, ми вийшли на цікаву майданчик.

На майданчику було сиро. Вгадувалося зовсім близьку присутність води. Незаперечним її достоїнством було те, що, в жарку погоду, тут можна сховати машину, причому, зовсім поруч від поля, з високим берегом, облюбованих рибалками. На це поле, ми і розраховували вийти, по перешийку, між озером Качье і рікою Сож. Але дороги, позначені на картах, нічого не кажуть, поки ти сам не опиняєшся на цьому місці. Орієнтири зникають, все навколо, немов спеціально, плутає тебе. Залишається лише загальний напрям, а там як хочеш. Наші надії розтанули ще на підході до цієї стоянці, аж надто похмуро і сиро було в дорозі і, така ж безнадійна, стежка вела нас далі, весь час, погрожуючи, встромити в болотну гать. Повертатися назад не хотілося і, на свій страх і ризик, ми обережно рушили вперед. Я не пам’ятаю, після років, всіх від незрозумілого становища цього героїчного переходу. Пам’ятаю, що ситуація була не кращих і, як це було вже не раз, промінь світла в просвітах заростей, вселив у нас надію. В останньому, моральному зусиллі, ми вийшли на переламані бетонні плити перешийка, про існування і, про надійність якого, не дивлячись на карти, ми лише здогадувалися. З цієї точки, шкода не було бінокля, ми переглядали високий, зігнутий берег річки Сож, а по іншу сторону перешийка і саме озеро Качье. Вийшовши на вистражданий орієнтир, я почав дихати рівніше і вільніше. Не знайомі місця закінчилися, позаду був не легкий шлях, а попереду знайоме з піонерського дитинства полі.

З цієї точки, шкода не було бінокля, ми переглядали високий, зігнутий берег річки Сож, а по іншу сторону перешийка і саме озеро Качье.

Я дивився, а душа прокидалася, щоб вболівати спогадами. Самотні вартові – дуби, за відсутністю деяких, високий берег, з рибалками забрасывающими спінінг, діброва, в кінці поля, невелика, зовсім коротка і вузька смужка пляжу. Все змінилося, але, загалом, було знайоме. На пляж нас водили організовано, але потім перестали. Стандарти безпеки змінювалися, а це місце, від табору далеке і для купання, не безпечне, не дивлячись на смужку піску. А вже в старших групах, ми тікали сюди самі, причому, не для купання, а так, для зміни обстановки, підсвідомо відчуваючи цю потребу. Я був здивований, як все-таки, далеко й небезпечно, ми йшли від піонерського табору.

Я обійшов усі, зайшов і на пляж, скупався і, весь у сумних, але і щасливих, спогадах, взяв курс на чорний ставок. Так тоді ми його називали. Ставок був за полем і наближав нас до кінцевої точки нашого шляху. Бували на ньому теж часто. Розповідали один одному страшні історії, в основному — про потопельників, в цьому ж самому ставку, ділиться секретом, і клялися більше ніколи сюди не приходити. Наостанок, поливали гладь озера, з маленької прыскалки цівками спирту і дивилися, як горить вода. Через кілька днів все повторювалося знову.

Саме озеро, на відміну від поля, не змінився ні трохи. Не заросло і не обміліло, не змінило своїх обрисів. У всякому разі, так мені здалося, тому, що його сприйняття було таким, як я пам’ятав його в дитинстві. Та ж загадкова, глибока, темна краса, лише місцями відбиває світло з дзеркала води. Свою назву воно виправдовувало сповна.

Саме озеро, на відміну, від поля не змінилося трохи. Не заросло і не обміліло, не змінило своїх обрисів. У всякому разі, так мені здалося, тому, що його сприйняття було таким, як я пам’ятав його в дитинстві.

Проходячи повз, я внутрішньо готувався до самого серйозного перешкоди. Місце навколо заболочено і довга, крокуюча галсами, від одного сухого п’ятачка, у бік іншого, гать викликала мої побоювання ще в дитинстві. Але в дитинстві, навколо мене завжди були дорослі або старші хлопці. І, якщо було – «можна», то я йшов безтурботно і спокійно. Тепер ролі помінялися. Викладалася гать не одноразово і підозрюю кожен рік. Все таки поруч, було багато піонерських таборів і користувалися нею, цілими загонами – поки не заборонили і, напевно, правильно. Один шар клали на інший, так і трималася. Одного разу, там поклали сходів і мене це влаштовувало найбільше.

Налаштувавши, морально, себе і доньку, ми підійшли до небезпечної ділянки і …, і не впізнали його. Симпатичні, світлі, дерев’яні мосточки, гарно вписувалися в, буяє зеленню, пейзаж. Я був настільки здивований, що взявшись за поручні, в емоційному пориві, розгойдував їх, і притопывал на самому містку, перевіряючи реальність його існування. Саме його існування, можна сказати, було нежданої удачею, яка підніме настрій You і значно полегшивши шлях.

Симпатичні, світлі, дерев’яні мосточки, гарно вписувалися в, буяє зеленню, пейзаж

Але наші побоювання не були марними. На останньому мосточке, вже зітхнувши вільно і порахувавши ділянку пройденим, я помітив пісок, в болотному руслі струмка, який говорив, нам, про неглибокому ділянці. Донька залишилася на мосту, а я, тим часом, вирішивши умити обличчя і шию, босими ногами, обережно ступив на білий пісочок русла. Візуально було по щиколотку або трохи більше, але в той же момент, під водою, все прийшло в рух. Таких, необережних, туристів, тут давно чекали. Зрадницький пісок, немов сепія стрімко змінював колір і випустив, в прозору воду струмка, густу струмінь чорнила. Час зупинився. В одну мить, я встиг розглянути й усвідомити, що мої ноги стали зникати, суб’єктивно повільно, занурюючись, в чорну потерть болотній суспензії. Мої очі розширилися, особа змінило колір. Мої стегна, по самі шорти, вже були під водою. Це був справжній жах і шок. В кінці цієї жахливої миті, ноги вдарилися, так я усвідомив, про тверде, на диво, дно. Немов ошпарений, і комічно швидко, я вискочив на берег. Стояв, намагаючись зупинити лихоманку думок. Привівши себе в порядок, я дякував себе за те, що не ступив впевненіше і, подалі, на пісочок дна, крижаного, болотного струмочка. А ось трясти мене, від нервового шоку, стало трохи пізніше, коли ми вже відійшли від мосточка і підходили до стадіону санаторію.

Основна частина шляху, пройдена, і ми поверталися в цивілізацію. Далі, нам зустрівся дитячий оздоровчий табір «Лісові дали» відібрав у ліси, три чудові галявини під свій стадіон. У дитинстві, коли табору ще не було, тут, росло багато білих грибів. Сюди ходили цілими загонами на прогулянку, піонерський багаття і блискавицю.

Далі, нам зустрівся дитячий оздоровчий табір «Лісові дали» відібрав у ліси, три чудові галявини під свій стадіон.

Зайшовши, потім, на територію, старого, ще дерев’яного піонерського табору «Ювілейний» я, повернувся в дитинство. Тліючі жарини спогадів спалахнули полум’ям і вмить розтопили, великі сніги холодній реальності. Я стояв у тій самій, набридлої, дитячої, майці, радянському, спортивному трико і кедах. Я озирався по сторонах, немов загубився дитина. Але все марно, навколо нікого не було. У відчайдушній спробі щось згадати і утримати, занадто швидко зникають спогади, я став ходити по табору, вишукуючи найбільш знайомі місця. Я підходив то до одного корпусу, то до другого, до кінотеатру, на піонерській лінійці. Я став обертатися різкіше, і образ був, але тут же зникав, не даючи свідомості зачепитися і розпізнати. Може мені здалося, але часом мені чулися голоси друзів.

Так, схоже, я дуже давно і далеко, загубився, в прискореної, як всесвіт, і бежащей вперед, дорослого життя.

Я підходив то до одного корпусу, то до другого, до кінотеатру, на піонерській лінійці. Я став обертатися різкіше, і образ був, але тут же зникав, не даючи зачепитися і усвідомити. Може мені здалося, але часом мені чулися голоси друзів.

Сумно і важко ходити тут, табір не використовувався і вмирав, а разом з ним, вмирала і ціла епоха.

Приголомшені від останніх вражень, ми висуваємося на зупинку, в місто. Проходимо останню сотню метрів, по лісовій доріжці, але вже заасфальтованої – міський. А ось і зупинка. Місцями з мозаїкою, розписана в різні кольори і фрази, незграбна і незграбна, дика і неприродна, серед гармонії м’яких форм і барв природи. Вона ріже око і свідомість. Казка походу зруйнувалася, вона зруйнувалася, від одного погляду на цей портал в місто, неприродно і різко. Все скінчено. Похід завершено. Дуже шкода.

Ми їдемо по місту. Люди. Багато людей, дуже багато. Людей без посмішок, сірих, стурбованих, вічно поспішають, нудних і нервових функціонерів. Машини. Багато машин, дуже багато. Різнокольорові, симпатичні і усміхнені, вони мчать у мертвому смогу вперед. Сонце тьмяно відображається у вікнах сірих будівель. Дерева. Дуже схоже на дерева, але їх мало, ще менше трави – її весь час стрижуть. Далі пісок, пісок відразу закочують в отруйний асфальт. Надійно, геометрично правильно, напевно, зручно і комфортно, але щось не так.

Це чужий світ, не наш! Всього через кілька годин, він стане зовсім рідним. Що зміниться, місто? Ні – ми. Шкода.

Шкода, що ми! Це не правильно, не по-людськи. А ми – люди?

А ось і зупинка. Місцями з мозаїкою, розписана в різні кольори і фрази, незграбна і незграбна, дика і неприродна, серед гармонії м’яких форм і барв природи. Вона ріже око і свідомість. Казка походу зруйнувалася, вона зруйнувалася, від одного погляду на цей портал в місто, неприродно і різко. Все скінчено. Похід завершено. Дуже шкода.