Views:
1 231

Збори

Збиралися довго, по відчуттях приблизно так – як тягнуться довгі і нудні зимові місяці. Читали відгуки, звіти, дивилися фото і відео, і, звичайно, заздрили. Коли обсяг перетравлюваної інформації досяг своєї критичної межі, ми перейшли до дій і, для нас, настала довгоочікувана весна.

Але весна не була стрімкою. Кожне потепління давалася важко. Часті і тривалі заморозки змушували нервувати і вимагали запастися великим терпінням. Неув’язки з банківськими переказами та доставкою відчували нас.

— Як човен, на місці? – бадьоро запитує по телефону напарник.

— На місці, – тихо і сумно відповідаю я.

Травневі свята, зміна адреси транспортної компанії, яка обіцяла приємним голосом дівчини сповістити дзвінком, розтягнули п’ятиденний термін доставки, з СПБ в Мінськ, на два тижні. Час минав, але нам не дзвонили. Зате ми дзвонили, але марно. Парадокс в тому, що додзвонилися тільки в не робочий час компанії, де нам видали порцію обіцянок, легко відіславши в найближче майбутнє. На наступний ранок збій програми спішно поховав ще сонну, тільки що яка прокинулася, надію. Нас нагодували сніданком з тієї ж, вже зіпсованою, порції обіцянок і запевнень, а питання залишилося на місці. На місці була та байдарка, але тільки ніхто не знав на якому. Від безвиході, ми стали чекати далі і абсолютно даремно. В черговий раз, ми дзвонили самі, 14 травня, а відправка відбулася 27 квітня, почули дивний відповідь: «Ваш багаж доставлений 2 травня». Пошарпана і в юності довірлива надія, втомилася вмирати. Ставши розумною дівою, вона кинула нас остаточно, і правильно зробила, оскільки сподіватися на відповідальне ставлення до клієнтам не доводилося. При отриманні вантажу, нас попросили розписатися за відсутність пошкоджень, запевняючи, що цей папірець нічого не значить і тільки після справедливих суперечок, з нашого боку, дозволили його оглянути. Оглядати було нічого. Так звана транспортна упаковка більше нагадувала брудний, туго затягнутий мішок з-під картоплі. Складалося враження, що з СПБ, його стусанами, два тижні перекочували в Мінськ. Мішок стояв у кутку складу, наче провинився дитина і ображено мовчав, сказати, що про стан вантажу він, мабуть, боявся. Нашому подиву не було меж, а діставати і пред’являти товар ніхто не збирався. «Якщо не хочете, то ми відправимо вантаж назад» — був їх відповідь. Обмацуючи мішок, у спробах отримати інформацію про стан вантажу, ми мало нагадували адекватних людей. Нарешті зрозумівши, що доводити нашого сервісу що-небудь марно і дорого, а також враховуючи, що надувна байдарка все-таки посудина не скляна, ми ризикнули розписатися за отримання кота в мішку. Але я б не став починати цю розповідь, якби все, в кінцевому підсумку, не закінчилося благополучно.

І ось сталося, наша тримісна мрія — надувна байдарка, з елементами каркаса Вікінг 4,7 пітерської фірми «Акваграфика» стояла у мене вдома, під обіцянкою не розпаковувати без напарника — матроса. Але всі труднощі навчили послідовності та обдуманості дій. Саме тому, я, не без задоволення, порушив свою обіцянку і почав збирати човен ще вдома. Хай простить мене напарник, але ж прийти на стапель і зіткнуться з проблемами збирання-розбирання, дефекту або шлюбу у виготовленні не найкращий варіант для початку походу. Втім, я зібрав її досить швидко і без проблем, а ось укласти назад не зміг. Тільки зайшовши на сайт виробника і переглянувши відеоролик про збірку, я розібрався, як правильно завершити цей процес. Загалом, надійшов, вважаю правильно.

День перший

Ще напередодні, було багато метушні і складалося відчуття, що удача відвернулася від нас. Хоча, в основному, все було зібрано, але на фінальну збірку не було ні часу, ні сил. Спочатку мені змінили графік чергувань і остаточно збиратися, я повинен був отсыпной. В цей же день, докупивши необхідні дрібниці і сонцезахисні окуляри, змушений був бігти на їх заміну. Потім передав напарнику човен, а в середині дня зламався зуб, та так вдало, що спочатку, я поліз на найближчу стінку, але більше від досади, що похід не відбудеться. Швидко потрапивши до лікаря, після чого, випивши дві таблетки темпалгину, плюнувши на все, я швидко заснув. Отсыпной повинен бути отсыпным! До того ж, все-таки, щось явно заважало піти в похід, причому, тягнулося ще з зими. Але не до такої ж міри! Втім, з зими, я як раз і був серйозно налаштований на такі пригоди. Прокинувшись в 7 вечора, я, все ж, завершив підготовку до походу.

Отже, настав перший день нашого походу. Прокинувся о шостій ранку. Вмився, одягнувся і, оскільки снідати так рано ще зовсім не хотілося, взявши рюкзак, я заздалегідь, вийшов на зупинку. На вокзалі був майже за годину до відправлення поїзда. Робити було нічого, і я смиренно, чекав свого напарника. Але найбільше я чекав гарного настрою. Настрою не було взагалі, ні хорошого, ні поганого. Чи То з-за відповідною невизначеною погоди, то з-за вчорашнього зуба і двох таблеток темпалгину, але світ навколо здавався плоским і сірим.

Напарник з’явився за 10 хвилин до відправлення поїзда, змусивши трохи понервувати. Наш поїзд Гомель-Мінськ відправленням 07-59 доставив нас і багаж, Мінськ, прийшовши з невеликим запізненням. Перейшовши на центральний автовокзал міста, ми взяли квитки на 13-00, до Вуздечки, де і опинилися в 14-25. Далі, приблизно через 40 хвилин був автобус Узда-Могильно. Їхати залишалося 20 кілометрів.

На центральному автовокзалі Мінська. Вага кожного рюкзака трохи більше 20 кілограмів.
р. Узда
Ось такі дерева р. Узда, біля автовокзалу.

Колишня татарська слобідка р. в Узда.
Церква р. Узда

Стапель відбувся навпроти д. Могильне, у броду до автомобільного мосту, приблизно о 17 годині вечора. Місце дуже дрібне, берег розбитий по обох берегах, і плавно йде в воду, дозволяючи спокійно, правда, чіпляючи днищем пісок, вивести байдарку на середину річки.

Саме на цій ділянці, виводячи байдарку, я і зустрів останнє, але дуже небезпечну перешкоду на шляху в похід. Я наступив на підступно чекає нас трьох, класичне, можна сказати з фільмів, шийку з залишками відбитій пляшки. Хтось з нас повинен був постраждати однозначно. Мене врятувало те, що скло пролежало у воді досить довго, щоб стесати гострі краї, а також професійна батьківська реакція на розкидані на підлозі дитячі кубики. Хто хоч раз наступав, напевно, згадає незабутні відчуття. А реакція збережеться на все життя.

Місце стапеля. Брід у д. Могильно.

Байдарка Вікінг 4 click here to find out more.7 на березі біля броду.

Ой…

Відчалили. Вид з води.
Палі старого мосту. Перша перешкода, перед новим мостом у д. Могильне.
Річка Німан після мосту в д. Могильне.

На березі є трава дозволяє протягнути перевантажену байдарку до піщаного ділянці. Маневрувати — йдучи галсами, перевіряючи злагодженість команди, доводиться відразу. Тримаємося високих і увігнутих берегів — більш глибоких ділянок річки, уникаючи плес і кос. Всього через хвилину шляху, безпосередньо перед мостом, ми зустріли першу похідну перешкоду. В цьому місці, з води, виступають численні залишки чорних, дерев’яних паль старого мосту. Нормально пройти їх можна, якщо спокійно прийняти до берега і оглянути палі не під кутом — з-за повороту, а у фронт, після чого й вибрати відповідну протоку між ними. Далі річка буде йти, трохи петляючи в заплавних, не високих берегах, пару раз, підходячи до соснового лісу по правому березі. По суші від д. Могильне до д. Матецкие 600 метрів, а по річці, від броду, це відстань збільшилася до чотирьох кілометрів. За д. Матецкие ріка залишає луки і, заходячи в ліс, починає петляти протягом півтора кілометрів – починаються, так звані місцевими жителями, норты. Всього їх три, і вони дійсно перебувають на півночі від д. Матецкие, у всякому разі, іншого пояснення цієї назви, я поки не знайшов. Річка в цьому місці розвертаючись, на 180 градусів, то впирається у високий красивий берег, то знову іде від нього. На цій ділянці є боброві хатки, загати, повалені дерева, місце не передбачуване і місцями дуже глибоке, але в той же час красиве. Саме час дістати фотоапарат і відеокамеру. Гарні пейзажі вийдуть і з високого берега. На жаль, зйомка передає далеко не всю красу тутешніх місць. Втім, напевно залежить і від знімає оператора. Вистачає тут і причаїлися рибалок, з імпровізованими поліетиленовими наметами. На лівому високому березі є обладнана стоянка для великої групи, але, не дивлячись на навколишній сосновий ліс, дров в крокової доступності немає, до того ж витягати туди човен і спорядження незручно. Можна стати і на протилежному березі, але, знову – таки, без дров. Якщо побродити по лісу, вздовж нортов отримаєте велике задоволення, тільки не заблукаєте. Під час війни в ярах тут будували землянки. Трохи далі в ліс висохле мохово болото, попова гора, ледве угадывающиеся алеї дерев. Перший норт або петля — розворот вже не існує, в минулому річка прорвала вузький перешийок суші, і тепер Німан несе свої води відразу в другий.

Боброва хатка в нортах.
Норты на Німані з берега.
Норты.
Ліс в нортах, на високому березі Німану.

Після Нортов річка спрямляет русло і трохи більше кілометра йде в оточенні лісу, лише трохи відвертаючи з боку в бік. На цьому, також красивому ділянці, теж доводиться ухилятися від корчів і дерев, є що познімати.

Коли планувався маршрут і можливі місця стоянки, то крім інших звітів, користувалися супутниковими картами і треба сказати даремно. Напевно жодна карта не зможе підказати, як насправді виглядає місцевість на тому чи іншому ділянці. Так сталося і тут. Ми не могли припустити, що на низьких лісистих берегах, цього прямолінійного ділянки русла, метрів через двісті після закінчення нортов можна знайти пристойну стоянку. До відома, треба зазначити, що за нею і трохи ближче до нортам йдуть старі заболочені русла Німану, а саме місце показується Сежа. Помітити її можна тільки по виходу до берега піщаної стежки виділяється на тлі зелених берегів. А ось по правому березі располается ліс, що належав раніше графу Чапскому, так і звуть його досі Чапщина.

На жаль, несподівана знайдена стоянка була зайнята колегами, на двох тайменях і ми поспішили далі, так як час хилилося до вечора.

Прямолінійний ділянку русла, після Нортов позаду. Вийшли на галявину, в пошуках стоянки.
В цьому ж місці. Розворот річки вліво і новий ліс. Метрів через 300, після початку лісу, почнуться зручні стоянки.

З приводу стоянок зазначу, що з одного боку, вони повинні бути не занадто близько до населених пунктів, щоб уникнути можливих конфліктів з місцевим населенням. А ось, а з іншого боку, бути досить близько до них, для можливості планового сходження з маршруту. Можливість планового сходу треба закладати в маршрут походу обов’язково, причому для кожної стоянки, на випадок, якщо хтось втомився, поранився, захворів або група цілком вирішила знятися з маршруту.

Заради спокою туристів хочеться ще сказати, що, незважаючи на велику кількість корчів, і дерев від д. Могильно і напевно до самих Стовпців річка не буйна і дозволяє спокійно обходити перешкоди з великим запасом. Обережним треба бути в нортах, там треба робити все вчасно, але теж не критично. На подив небезпечної я б сказав, гострої річка стає після Стовпців, не дивлячись на те, що там ширше і повноводнішою.

Корчів ловили багато і навіть, відразу після Стовпців, сиділи на непримітному, але сьогоденні, поперек усього русла кам’яному порозі. Однак пробоїн не було, оцарапана лише кільової лея. До речі щодо корчів, не сподівайтеся на авось, беріть ремкомплект з собою обов’язково. Відсутність пробоїн — це тимчасово, всіх корчів ви не уникнете, навіть якщо будете сверхаккуратны і старанні, тому, як трапляються такі тіхоні, що сидять до останнього, поки не уп’ються вам в днище, благо, що поки вони були старі, порослі і не гострі.

З управління човном зазначу, що загальна вага байдарки з пасажирами і вантажем становив ніяк не менше 240 кілограмів і заявлена вантажопідйомність 270 кілограм для неї явно не межа, а цифра в паспорті, мабуть, дана з великим запасом. Байдарка сидить не глибоко, сантиметрів 15 під водою і близько 30 сантиметрів над водою по бортах. Але ось безпосередньо по самому управлінню ситуація неоднозначна. З одного боку в нортах на протязі і корчах, де потрібно не позіхати, я розгортав в два гребка її один, зупиняв, поки носової весляр знімав панораму і це було не критично. Тому за маневреність можна ставити найвищу оцінку. А ось з іншого боку на курсі вона тримається не зрозуміло. На великих відкритих водоймах у неї пристойна парусність, що істотно знижує хід і збиває курс. Дуже добре відпрацьовуючи в маневрах кожен гребок, дуже погано позначається на прямих ділянках. Виходить палиця о двох кінцях. Також і у відсутності вітру на курсі тримається погано і вимагає постійної пильності від першого весляра щодо руху берега, а від другого теж постійної пильності з компенсації помилок першого. На Німані, де течія біля берегів менше і деколи назад течією по фарватеру, плюс постійний вітер і вири в ямах, наш ніс постійно вабило до одного з берегів. Така ситуація нівелювалася зменшенням швидкості та постійною увагою до дій одне одного, а також дещицею флегматичності в характері. З часом звикли, а деякі прямі ділянки ми проходили на ура. Перевернути байдарку ми також пробували, але здійснити цю операцію досить проблематично. Байдарка стає на другий, не відірвався від води балон і без серйозного поштовху, у вигляді морської хвилі під кіль, так щоб його відірвало від води, перевернути не вийде, швидше сам випадеш, а човен не перевернеться. Якщо ж, якимось дивом, навантажену байдарку вам вдалося перевернути, то не прагнете зробити це назад. По-перше, це також важко, а по-друге, ви ризикуєте стравити повітря всередині неї, який якраз і не дає їй затонути. Крім цього, на неї можна спокійно залізти і дійти до мілини, за умови, що вантаж надійно закріплений і не тягнеться за вами, у вигляді якоря. У всякому разі, не панікуйте на воді і дійте розумно.

Загалом, за характером байдарка не швидкісна, а експедиційна дозволяє взяти великий вантаж і не поспішаючи рухатися з середньою швидкістю до 7 км в годину. Можна і більше, але не довго, оскільки потребує пристойною вправності і правильного розташування вантажу і веслярів. Управляється легко одним гребцем, в той час як перший веде відеозйомку. Запас живучості великий, в крайньому випадку, при стравлюванні двох балонів з одного борту, треба пересісти на балон з іншого борту і потихеньку дістатися до берега.

Зазначу, мабуть, ще один момент, на хорошій швидкості – близько 7-8 кілометрів на годину, в нашому ваговому варіанті, в носовій частині човна утворюються буруни води, і це не є добре. Так як човен, в цьому випадку, зайво гальмується і краде зусилля, докладені для набору швидкості. Прибрати їх можна пересадивши першого весляра на середнє місце, а вантаж в носову частину, буде тоді зручно гребти, не знаю, так як не пробували, але краще управлятися, швидше за все, так.

Якщо ж використовувати байдарку в одного весляра, то отримаєте ще більше задоволення. Керованість і швидкість будуть казковими, порівняно з першим варіантом.

З обладнання, у зв’язку з нечисленністю групи, ми брали два звичайних армійських казанка, для чаю і каш. За минулим, піших походів, я брав радянську армійську фляжку з чохлом. Вдень, намочивши чохол, вода завжди холодна, а ввечері і вночі, природно без чохла, її можна сміливо залишати поруч з багаттям або класти на вугілля. Вміст, в холодні ночі, завжди буде гарячим. Взагалі, в походи треба брати речі, що мають більш одного застосування, але це так з особистого досвіду. Чашку я брав дешеву тонкостінну, не термо, так як у випадку мізерності дров, в такій чашці можна приготувати чай і кашу. Краще старого і перевіреного армійського обладнання, нічого немає, не купуйтеся на різні дорогі фішки!

Дуже придалися і були зручні налобні ліхтарики, обов’язково беріть! З ріжучої, колючої, крім недорогого мульти інструменту і особистих кишенькових ножів, взяли мачете «Провідник -9», а також самий звичайний, з дерев’яною ручкою, але легкий — 400 г, топірець. Більш важкий сокирка, якщо ви не будете підробляти вальником лісу, вам не знадобиться точно, оскільки працювати їм дуже легко, зручно і швидко, рука не втомлюється, лезо не застряє. А ось мачете — річ спірна. В даному варіанті дуже збалансована і зовсім не важка, з хорошою не ковзної ручкою, але поганий складанням, так як було не велике биття леза в ручці, з поході часом такий інструмент від ударів розвалиться. Їм добре і дуже зручно працювати з сирим чагарниках і деревах, також відбивати не великі сухі сучки. Взяли його для проби і тільки тому, що на кожного учасника в малій групі, для швидкості робіт, потрібен такий – альтернативний сокирі інструмент. У майбутньому, напевно обійдемось і без нього.

Мій напарник, ласий на новомодні туристичні фішки, як-то подкупился на купівлю пили і мені довго доводилося його відмовляти. Так ось, особисто моя думка, я вважаю, що це річ в даному поході, марна. При наявності хороших колод, а вдвох цілком реально їх дотягнути до багаття, їх просто кладуть у вогнище посередині, де вони спокійно перегорають, даруючи хороші вугілля до ранку і вогонь на ніч. А ось дрібні гілки і опале, сухі смерекові колючки з шишками, варто накрити. Щоб нічний дощ і ранкова роса, не позбавили вас можливості швидко розпалити багаття, так, як це було не раз. При не великих запасах дров, рекомендую спочатку залити воду і повісити казанки, а потім розводити багаття.

При організації табору, зокрема — при виїмки речей, відразу відокремлюйте продукти, обладнання та речі за своїм різних купками, але близько до намету. На ніч майже всі речі заносили в намет. Одяг до голови, обладнання до ніг. Під рукою у мене лежав сокирка, у напарника мачете. Не залишайте ріжучий та колючий інструмент на стоянці. Не погано взяти з собою електрошокер, при электроразряде з’являються низькочастотні звукові хвилі. Не чутні людиною, вони добре чути тваринам і в радіусі 10 метрів, у останніх викликають паніку. Не залишайте також відкриту їжу, що дає добре чутний тваринами запах. Взагалі нічого не розкидайте по сторонах, так як замучить, потім шукати і збирати. Якщо і кидати, то за своїм купками. Продукти продукти, одяг, одяг, обладнання до обладнання. У всякому разі, будете знати де шукати. Периметр стоянки і не тільки, можна ставити на електронну рибальський дзвіночок.

Щодо продуктів, у зв’язку з відсутністю свіжого хліба, були затребувані сушіння і сухарі. Дуже придалися недорогі, сухі і концентровані лидские супи, продаються не в паперових брикетах, а в непромокальних фольгованих пакетах по 50-70 грамів. Хороша тушонка -97% по закладці, Жлобінського м’ясокомбінату. Краще брати свинину, так як яловичина суховата і доводиться шматувати ще в банку, інакше звариться шматками. Не погану альтернативу свинині дали гродненські консерви з курчам. Хороше наповнення, хоча були різні думки, але в різний час. Може, залежало від партії. Брали і супові кубики, але не більше як недоторканний запас. Слід взяти зелений горошок або кукурудзу, тому, що набридає, є всі з м’ясним відтінком. Для стресостійкості можна взяти льодяників, і банку згущеного молока. Так, забув, на двох попити і приготувати поїсти, йшло не більше 6 літрів води на похідний день.

За прямолінійним, майже кілометровим, ділянкою русла, щільно оточений лісом, і йде після нортов, по правому, увігнутому березі Німану буде поле, за яким видніється д. Прусиново. Пройшовши цю ділянку Німану розворотом русла вліво, по правому березі знову почнеться ліс, де ми і зупинилися на зручній стоянці, виявленої нами метрів через 300 після початку лісу. До д. Прусиново близько 2 кілометрів. А ось кращі стоянки починаються, як завжди, тільки після того, як ми вже знайшли свою. До самого закінчення лісу ще 400 метрів і вздовж русла, будуть як мінімум ще дві більш зручні стоянки, але про це, нам судилося дізнатися, тільки завтра вранці.

В цей вечір на воді ми пробули трохи більше 2 годин і пройшли до першої, нічної стоянки близько 7 кілометрів. У нортах багато крутилися і поверталися, фотографували та знімали відео, правда, в основному, в 3Д. Мій напарник, спочатку сказав, що нічого особливого не бачить, потім багато разів просив повернутися на цікаву точку зйомки.

Сонце пішло за ліс, вкравши цілу годину світлого вечора, при плануванні стоянки не зайвим буде враховувати і цей факт. Не особливо засмутившись, так як табір і багаття вже розвели, ми сіли відзначати наш дебют. Посвята в туристи-водники не було, так як серйозних водних перешкод і труднощів поки не пройшли.

Стоянка до установки табору.


Якщо почати сплав від гирла Німана, то у д. Наднеман можна відвідати відновлювану садибу знаменитого Наркевича – Іодко.


Другий день

Прокинулися пізно, а розгорнулася напередодні душа, уснувшая під ранок, все ще спала. Розім’явшись неспішними зборами і поснідавши, ми стали на воду тільки до першої години дня. Нормальні походники, пройшовши до цього часу половину шляху, вже стають на днювання і відпочивають. Але нам до них далеко, причому у всіх сенсах цього слова. Зустрівся напередодні, на стоянці після нортов, колеги байдарочники, бадьоро пройшли повз нас, на двох тайменях, в 11 годин ранку.

З надією на цілий похідний день – повний нових вражень, ми відштовхнулися від берега і взяли курс на д. Свериново, яка знаходиться трьома кілометрами нижче. Минаючи ліс, дивувалися близькістю хороших стоянок. До речі, майже на всіх стоянках, на яких ми були, що ми бачили, є камені для організації похідної – наметової бані.

Річка Німан у села Свериново.
Вулиця в д. Свериново.

У Свериново

Приблизно в 2,5 кілометрах нижче д. Свериново, буде д. Лунино, де ми зробили досить тривалу – майже на 40 хвилин зупинку. Причаливши близько 14 години дня до невеликої пристаньке, ми вийшли на берег. Огинаючи паркан і споруди за старою доріжці повної кропиви, ми вийшли в село для огляду доту № 3 (так позначений на супутникових картах). Цей дот охороняв брід, на повноводному — в ті часи Німані, так як на іншій стороні була вже Польща. Зовсім недалеко, на полі, в 300 метрах від села, зарослий лісом сидить дот №5, а на початку села – в 800 метрах дот №1. Всього їх близько 15 і тягнуться по лісах і полях до самої д. Могильно. Це і є Узденский укріпрайон. По річці пройдено 13 кілометрів. А ось прямо по дорозі до д. Могильно всього 4 кілометри.

Стоянка біля д. Лунино. За річкою видніється д. Свериново.
Садиба Я. Коласа «Ласток».


Стоянка біля д. Лунино, вид з води.
Дот в селі Лунино.


Приблизно о 18 годині вечора, через 9 кілометрів водного шляху, жахливо петляючи і дивуючи, кожен раз, розгортаються пейзажами Німан підійшов до пристаньке Я. Коласа. В цьому місці річка розгортається на 90 градусів вліво, але нам треба – до пристаньке, на, ті ж 90 градусів вправо. Створюється враження, що в цьому місці річка прорвала вузький перешийок суші, так як горловина, перед поворотом, вузька з корчами по обох берегах, протягом дуже швидке. Задивившись на навколишній пейзаж, можна легко пропустити пристаньку. У цьому історичному місці, є мальовнича стоянка. Тут ми зробили зупинку. Табір не розбивали, так як сухопутних відпочиваючих на машинах було багато, а по цивілізації ми ще не скучили.

Протоки, перед пристанькой Я. Коласа. Не позіхаємо, пристанька буде праворуч, а річка зазнає наліво.
Ось нас і занесло. За спиною йде, саме русло річки. Справа сама протока — звідти ми прийшли, а зліва захід у старе річище, де буде вихід на пристаньку.Пропустивши зручну стоянку і ще кілька відразу за нею, по правому лісистому березі Німану, ми, протягом наступних 8 кілометрів, стримували своє сумне настрій. Береги були заплавні, навколо трава, стоянки з дровами не знайти. Сидіти в байдарці, хоч і гарною, страшенно набридло, а час говорило про те, що пора зупинятися. Хоч і був у нас в планах нічний перехід, але тільки не сьогодні. Адже не можна гребти до нескінченності!

Проскочивши берега біля села Язвины, в 300 метрах від яких розташовується будиночок Матецького, ми відчайдушно йшли далі. Сам будиночок напевно цікавий тільки тим, хто цікавиться історією д. Матецкие. До речі, від д. Могильно, пройшовши по воді близько 25 кілометрів, по суші, по дорозі буде тільки 9, ось так річка петляє в цих, наповнених історією, місцях. У 20 кілометрах від д. Могильно знаходиться Несвіж, а стара пряма дорога ще видно на супутникових картах. В селі, до 16 століття, також був замок або палац, як його називали найбільш літні мешканці. Замчище, на жаль, зрили в радянські часи, при будівництві нової дороги. Але земля на протязі 200 метрів досі наповнена попелом. Є тут і кургани. Взагалі назви місцевих сіл говорять самі за себе: Могильно, Костеши, Язвины, Нєгорєлоє, Погоріле.Втомлені не тільки гребти, але й сперечатися, ми, пройшовши по правому березі д. Русаковичи, до 8 години вечора вийшли на береги Миколаївщини, в район пансіонату. Тут красиве, цікаве і дуже вдале місце, але досить багатолюдне і відвідуване. А добродушний рибак, помітивши, мабуть, наше втому і нервозність подарував нам щучку. Браконьєрів, які ловили мережами ми не бачили, але і риби, зі слів самих рибалок, особливо теж не було. Тому такий несподіваний подарунок нас добряче здивував.

За сьогоднішній – важкий день, пройдено близько 23 кілометрів водного шляху. Якщо відняти стоянки, то в байдарці просиділи близько 6 годин. Це звичайно важко і з нас приклад брати не варто. Похід повинен бути для задоволення. Після пристаньки Я. Коласа нас врятувало те, що річка перестала так несамовито петляти і ділянки стали набагато більш прямолінійними.

Сама річка в цьому районі стає вже більш повноводною, збільшується і швидкість. Вона стає, що називається гостріше і корчі обходити небезпечніше, але поки що не критично. Трохи раніше, на нескінченних поворотах, постійно зустрічалися піщані плеса, хоч і не великі, але обходити, на широкій річці, вкрай не зручно.

Втомлені фізично і наповнені враженнями, особливо нічого не зазначаючи, ми повалилися спати.

Вид на нашу наступну стоянку. Повертаємося, так як трохи проскочили.
Байдарка взята під охорону.


Хто побачить голову щуки?

День третій

Я прокинувся дуже рано, годині о п’ятій. Після вчорашнього тривалого переходу тіло жахливо нило і стогнало. Насилу виповз з намету і, вперше за багато років, вимушено, зробив невелику зарядку. Полегшало. Несподівано і шумно в небі з’явився гарний лад диких гусей. Запустити фотоапарат на мобільнику, я, на жаль, не встиг. Роздратований пройшовся вздовж берега і зробив пару інших фотографій. Річка ще витала в тіні соснового лісу, а нашої стоянки вже торкнулися перші промені сонця, оживляючи навколишній світ теплими і соковитими ранковими фарбами. Незважаючи на близькість крутих сусідів, ніч пройшла без музики і гульні. Поголившись і обійшовшись без холодних, як мені здалося, основних водних процедур, я переодягнувся в міській наряд. У 200 метрах від нас розташовується миколаївський пансіонат для ветеранів війни і праці. Туди я і попрямував заряджати свій телефон і китайський зарядний пристрій на сонячних батареях, яка без розетки і китайського сонця працювати не бажало. Ведучи себе чемно і запобігливо, після невеликих пояснень та цікавих питань: «Ким Вам доводиться Матецький?», мені дозволили пройти на територію пансіонату.

Ранок. На річці ще ніч і вона парить. А ось верхівок дерев і навіть трави вже торкнулося сонце.
Пансіонат. Вид з лісу. Від стоянки приблизно 200 метрів.

Години через три години я повернувся, на готовий сніданок і зібраний табір. Для мене сніданок був уже другим, а напарник, мабуть незвиклий трудиться, невдоволено бурчав. Снідали залишками супу, більше схожого на кашу, пили міцний чай і згадували вчорашню десертну щуку.


Вид на стоянку з боку високого берега.

На воду встали в 12 годин. Через 3 кілометри, минули міст у д. Миколаївщина і, радіючи, спробували обігнати не йде вздовж високого берега службову ниву і ніби як обігнали. Але досвідчений і хитрий, наздогнавши в свою чергу нас, інспектор, сховавшись у високих прибережних кущах, несподівано вискочив і став витріщатися на байдарку, напевно в пошуках прикріплених мереж. Заспокоївшись, він чемно, але суворо вимагав, щоб ми швидко одягли страхувальні жилети. Сперечатися з ним, ми звичайно не стали.

День був жаркий, до того ж вихідний і ледачих відпочиваючих було достатньо на всьому шляху. Гарних пляжів та стоянок теж вистачало, а по берегах зустрічалися цілі туристичні табори, але ми йшли без зупинок. За цими таборами тягнувся шлейф переходу, мабуть, залишеного охолоджуватися, і вже дійсно холодного, смачного пива.

Не доходячи до турбази, по правому березі, в 150 метрах, видніється будинок — музей Я. Коласа.
Наметове містечко трохи нижче турбази.

Ще через 4 кілометри вийшли на турбазу «Високий берег». Приблизно за 500 метрів до турбази на прямолінійній, майже кілометровому, ділянці річки, в 150 метрах вглиб правого берега, біліє потонулий у зелені, самотній будинок. За ним, в цьому місці знаходиться будинок-музей Я. Коласа. По відстані зовсім не далеко, інші садиби і пам’ятки набагато далі від річки і вимагають більш тривалої зупинки. Так, що раджу, витративши менше часу, отримати максимум вражень. Коли Ви ще сюди можна дістатися на автобусі або машині?

У район піонертабору Теремок ми підійшли приблизно о 15 год 30 хв., пройшовши при цьому 20 кілометрів. Ділянка річки був більш прямолінійний, лише в кінці, трохи пропетлявши і, напевно, тому, за суб’єктивними відчуттями, був легше попереднього. У цьому місці ліс підходить до лівому березі Німану, а от після таких стоянок вже не буде, до самих Стовпців. Місце популярне і відпочиваючих багато, причому зустріли в околицях навіть рибака з Гомеля. Саме місце стоянки зручний, особливо для тих, хто встиг скучити за цивілізації. Є автомагазин, десь поруч піонертабір. До р. Стовпці плисти 1 годину. До речі відпочиваючі в буквальному сенсі слова вилизали ліс від всіх дров, але наш багаття з шишок виявився зовсім не поганий. Прибувши досить рано, ми вирішили пообідати і подрімати, а потім приймати рішення, де ставити намет.

За годину шляху перед стовпцями. По лівому березі ліс і хороша зона відпочинку. Десь поруч табір Теремок.
Поруч з нашою точкою десантної висадки була стоянка рибалок, які спочатку боязко поглядали на нас, але переконавшись, що ми самі збираємося ставити табір, кинули власний, разом з вудками і кудись зникли.

Якщо в запасі є час і відсутня лінь і втома, перейшовши через Німан на інший берег, прямо навпроти стоянки, кілометра через півтора, буде ще один будинок-музей Я. Коласа «Альбуць». Самі там, на жаль, не були, так як йшли водним походом вперше, але судячи по супутниковій карті, доведеться обходити ліс, прийнявши вправо. Взагалі, починаючи від Миколаївщини, маршрут сплаву огинає Коласовские місця з численними садибами. Всі вони приблизно схожі один на одного, але, думаю, варто обов’язково відвідати більш доступну на маршруті.

Увечері, коли засвічуються вогні і вранці, коли сонце освітлює попереду лежить маршрут, добре проглядається залізничний міст через Німан. Також з вечора до ранку, звичайно крім трелей соловйов, а може і музики сусідів, можна почути шум електричок. До кінцевої, але все ж проміжної точки залишається зовсім небагато.

День четвертий

Я прокинувся тривожно рано. Навколо було підозріло тихо і навіть якось порожньо. Зате в моїй голові бродили залишки музичної істерії наших далеких нічних сусідів. Коли вони згадали, що треба вимкнути музику я не знаю, але при одній згадці, я починав гарчати як ланцюговий пес. До сьогоднішнього дня, це був єдиний випадок, коли мені хотілося забратися зі стоянки як можна раніше. Але як ми не старалися все одно не встигли. В 8 годин ранку, музика, з далекого краю лісу кинулася в атаку на наш табір і вже до 9 години ми були скинуті у води Німану. Через якийсь час, завзято гребучи, нам вдалося відірватися від переслідувачів. По річці, від місця останньої стоянки, в районі піонертабору Теремок, до Стовпців, близько 7 км. Прямо по курсу, але трохи правіше, буде видно залізничний міст через Німан, по лівому березі селище Новий Свержень, а по правому, але подалі будуть Стовпці або Стоупцы, так називають її корінні жителі. На цій ділянці річка спокійна, без корчів та повалених дерев, трапляються великі витягнуті мілини, береги низькі, зарослі високою травою. Є і самі стоупцы, у багатьох місцях стирчать з води і нагадують про минулу повноводному велич річки. А ось, спробувавши наздогнати напівдикого гусака, можна зробити гарне відео, його зльоту з води прямо назустріч байдарці. Пройшовши вздовж Нового Сверженя, річка упреться в залізничний насип, на якій розташований регульований переїзд. Від річки до переїзду метрів 50. Перестрахувавшись, ми пришвартувалися до не великій ділянці піщаного берега і, піднявшись на насип, зайшли до чергової. Спочатку, категорично нас засмутивши, вона зателефонувала охорону мосту, після чого, нам дозволили пройти під ним, але без зупинок. Від чергової будки на переїзді, до самого мосту, по шпалах, метрів 300, але відштовхнувшись від насипу Німан, малює гарний візерунок підкови, і пройти на одному диханні більше кілометра візерунка не вийде. Міст зникає, наче його й не було, а річка, якийсь час тече зовсім в іншому напрямку. Выдохнувшись, якраз під мостом, ми хотіли скласти весла, і лягти в дрейф, але згадавши, що перебуваємо під невидимим прицілом, на другому диханні рвонули далі, проскочивши наступний за 270 метрів, перший автомобільний міст на трасі Р54, а заодно і намічену, пляжну стоянку на початку стовпців. Стали на якір нижче за течією, приблизно через кілометр, також на невеликому пляжике, там, де річка і вулиця Наднеманская йдуть паралельно і близько один до одного. Другий автомобільний міст, на трасі Р2, в 140 метрах від нас. Поруч закінчується заросла стара протоки Німану, куди ми і затягнули від сонця і течії свою байдарку. Місця біля берега тут не багато, але стежка до вулиці довга і розширюється у більшу, постриженную галявину, там можна розташуватися в тіні. Навпаки, в 80 метрах, кілька, пристойних за розміром, будинків. Чемно привітавшись, я упросив обережну господиню будинку поменше, зарядити недостойний китайський апарат на сонячних батареях. Те, що ми пропустили намічену стоянку на початку Стовпців, з виходом на вулицю піонерську, виявилося на краще, так як сховатися від сонця там не вийде.


Проходимо д. Новий Свержань.
Залізничний міст через Німан, за ним буде р. Стовпці.
Німан відвертає від насипу, утворюючи візерунок підкови.
Ось такі стоупцы.

За 140 метрів буде невелика стоянка.

Зліва старе русла Німану. Туди я і затягнув байдарку від перебігу і сонця.

Стежка від стоянки до вулиці Наднеманской.

За два повні і дві половинки дня, від д. Могильно до р. Стовпці, пройдено близько 57 кілометрів. Наша велика, але поки ще проміжна мета досягнута. Втомлені ми снідаємо і відзначаємо закінчення першої частини маршруту. Тут, у затінку, мені доведеться чекати наступного, необстріляного новобранця водника. Сподіваюся, дочекаюся… Продовження тут…